“На другому тренуванні вже хочуть брати участь у турнірах”. Футбольний клуб для людей з ампутаціями заснували у Харкові

Ветеран Олександр Лубський на тренуванні з ампфутболу. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

"У мене тут навчається сестра. Приїхав з нею як підтримка, і вона моя підтримка. Зустрів чудових хлопців, які мене й привели сюди. Ходимо в спортзал, стараємось якось рухатися, спілкуватися. Це дуже важливо, я думаю, бо в собі закритися можна, але навіщо?", — каже Лубський

Олександр Лубський. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

Колишній гранатометник 128-ї бригади ТрО дістав поранення через обстріл з міномета у 2023 році під Старомайорським на Донеччині: "Хлопці евакуювали. То був штурм села, нічого такого. Але так вийшло. Від цього ніхто не застрахований".

Коли я після року реабілітації десь пів року нічим не займався, то зрозумів, що це складно, я почав набирати вагу. А це категорично погано, треба у формі тримати себе. Сестра сказала мені: "Годі! Переїжджай сюди, будемо з тобою щось шукати, рухатись".

Олександр Лубський втратив ногу внаслідок обстрілу з міномета. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

За словами Олександра, тренера футбольного клубу "Незламні" він зустрів у метро — так і потрапив на тренування.

Я не футболіст, для мене це нове. Я раніше займався спортом, але це було якось так… А це вже інший рівень, це круто, тренера просто супер. Мені подобається. Хочу спілкування, нові якісь знання для себе. Може, кудись поїздити, повиступати, показати Україну, що ми можемо так, і можемо непогано.

Пробуємо, падаємо, встаємо й знову пробуємо. Тому тут сумувати не потрібно.

Тренування харківської команди з ампфутболу. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

Екскомандир взводу Нацгвардії Олександр Тебеньков виступати на змаганнях не зможе — каже, правила не дозволяють грати тим, у кого ампутовані обидві ноги.

Олександр Тебеньков. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

Військовий Олександр Тебеньков втратив обидві ноги внаслідок підриву. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

Це (поранення — ред.) було у 2023 році, у серпні. Наїхали автомобілем на протитанкову міну. Я сидів спереду. На той момент я був командиром взводу управління батареї протитанкових керованих ракет.

Ветеран Олександр Тебеньков навчає грати у футбол інших людей з ампутаціями. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

Він тут як тренер — говорить, до поранення мав досвід гри за команду АТОвців.

"Буду тренувати, вчити. І самому також треба розвиватися, щоб розуміти підхід до кожного особисто. Футбол — це для мене більше, ніж життя моє", — каже Тебеньков.

У Харкові заснували клуб з ампфутболу. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

Колишній воротар харківського “Металіста” Олександр Горяінов завітав на тренування ампфутболістів. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

Як ще один тренер до команди приєднується колишній голкіпер харківського "Металіста" Олександр Горяінов. Гравці відразу попросили Олександра стати у ворота.

"Думаю, що зараз такий важкий час і для хлопців, і для їхніх родин. Мабуть, спорт — то якийсь продух буде. Футбол тим паче. Як кажуть, чим зможу — допоможу", — говорить Горяінов.

Колишній воротар харківського “Металіста” Олександр Горяінов завітав на тренування ампфутболістів. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

Тренування харківської команди з ампфутболу. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

Тренування харківської команди з ампфутболу. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

Нема слів, чесно. Хлопці дуже мотивують.

Розвиток ампфутболу в Харкові та Україні: що відомо

Тренування футболістів з ампутаціями починається з легких вправ — гравців навчають пересуватися і правильно бити, говорить керівник клубу Володимир Лях.

Вони зараз починають з легких тренувань, з розминок, з того, щоб навчитися правильно пересуватися на милицях, правильно бити, бо це зовсім інші навантаження на різні види м’язів, не як у звичайному футболі.

Володимир Лях. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

Команда була створена три тижні тому, це — їхнє друге тренування. За словами Ляха, крім воротаря усі гравці — військові.

"Коли ми проводили перше тренування, хлопці ще один одного не знали. А на другому тренуванні я вже бачу, що вони прийшли не просто на тренування. Вони вже хочуть брати участь у турнірах і грати за команду", — розповів керівник "Незламних".

У Харкові заснували клуб з ампфутболу. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

Змагання з ампфутболу проводить "Ліга дужих" — проєкт Української асоціації футболу, який має на меті залучити до найпопулярнішої гри в Україні людей з ампутованими кінцівками чи порушеннями їхніх функцій, розповів представник проєкту Віталій Манько.

"Ліга дужих" – це не тільки про команди, це й осередки. Тобто хлопці можуть займатися і не брати участі у якихось ігрових процесах. На даний час в Україні 12 осередків. Команд, які займаються: у зимовому кубку було п’ять, у весняному кубку вже буде сім", — каже Манько.

Віталій Манько. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

Наприкінці року "Ліга" планує організувати Чемпіонат України з ампфутболу.

Харківську команду на змагання навесні запросили як гостей на відкрите тренування і на фінальний матч — за словами Манька, їм буде складно змагатися із командами, які тренуються вже рік.

Але, я думаю, що за пів року до чемпіонату України харківська команда вже може бути готова. Якщо вона не буде готова до чемпіонату України, то в кінці року буде Кубок України, який буде завершати змагальний рік. Там, я думаю, харків'яни вже себе проявлять.

Тренування харківської команди з ампфутболу. Суспільне Харків/Вікторія Якименко

"Я намагатимусь зробити максимум для атмосфери в команді, щоб наші гравці потрапляли в збірну Україну з ампфутболу і захищали не тільки кольори Харкова, а й кольори нашої держави на міжнародних змаганнях", — говорить про можливості новоствореного харківського клубу його керівник Володимир Лях.

За словами Ляха, вже є більше охочих долучитися до команди. Дізнатися більше про те, як до неї приєднатися, можна за номером телефону — 096 862 8592 (Володимир Лях), або на сторінці Володимира у Facebook.

Створили клуб, каже Лях, за підтримки партнерів і друзів, зокрема громадської організації "Асоціації об'єднаних сил".

Я бачу досвід інших міст і бачу, як хлопці збираються, що вони роблять на полі. Це не передати словами. Для чого? Багато хто каже, що для реабілітації. Я не буду повторюватись — для реабілітації психічної чи фізичної… Сюди приходять хлопці займатися спортом, а цей спорт ще й професійний. Вони знають, що вони не просто потренуються і підуть додому. Вони знають, що вони приходять тренуватися і будуть грати в клубах.

Читати ще

Боєць-зенітник у Харкові готується до міжнародних змагань для ветеранів “Ігри Героїв”

Джерело