Україна закликає керівництво МАГАТЕ не підігравати РФ у питаннях щодо тимчасово окупованої Запорізької АЕС — Вітренко

Юрій Вітренко. Facebook/ Юрій Вітренко

За словами Юрія Вітренка, нині на тимчасово окупованій ЗАЕС фіксується нестача кваліфікованого персоналу та відсутність контролю з боку українського оператора НАЕК "Енергоатом":

"На жаль, керівництво МАГАТЕ знову підіграє Росії. Тому самий час нагадати, що нібито "професійне" управління ЗАЕС з боку Росатома та Ростехнагляду за три роки окупації цього українського ядерного об’єкта вже призвело до ряду небезпечних наслідків. Будь-які заяви про "професійне" управління цим об’єктом Росією є маніпуляцією та відбілюванням агресора, які наражають на небезпеку увесь світ".

Окрім цього Юрій Вітренко наголосив на недопустимості перетворення ЗАЕС на військову базу РФ, а також численних порушеннях міжнародних договорів окупантами у сфері ядерної безпеки:

"Розміщення російських військових, техніки та боєприпасів на території ЗАЕС перетворило її на військову базу, що грубо порушує принципи ядерної безпеки та створює ризик катастрофи. Російське ФСБ не допускає експертів МАГАТЕ до повноцінного інспектування станції, що унеможливлює обʼєктивну оцінку її технічного стану та безпеки".

Юрій Вітренко зазначив, що Україна закликає МАГАТЕ не підігравати настроям РФ:

"МАГАТЕ має називати речі своїми іменами та діяти відповідно до своїх зобов’язань перед міжнародною спільнотою, а не підігравати державі-агресору. Це створює небезпечний прецедент, коли злочинцю допомагають уникати відповідальності, прикриваючись технократичною риторикою".

Раніше Суспільне повідомляло, що у березні 2025 року на ЗАЕС відбулася ротація спостерігачів МАГАТЕ через тимчасово окуповані території України під супроводом військових РФ.

Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ

Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об'єкт контролюється російською компанією "Росатом". Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з "Росатомом".

21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.

1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.

9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у "холодний зупин". 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.

Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода "Енергоатома" становить понад 167 мільярдів гривень.

Читати ще

На окупованій ЗАЕС безпекова ситуація залишається нестабільною — МАГАТЕ

Джерело