Україна має виплатити компенсації родинам загиблих у трагедії 2 травня в Одесі – рішення ЄСПЛ

Пожежа біля Будинку профспілок в Одесі 2 травня. УНІАН

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) виніс рішення у справі "Вʼячеславова та інші проти України", яке стосується подій 2 травня 2014 року в Одесі. Тоді сталися масові сутички між представниками проукраїнських та проросійських рухів та пожежа у Будинку профспілок, у якій загинули люди.

Суд визнав, що українська держава порушила низку статей Європейської конвенції з прав людини та має заплатити компенсацію родинам загиблих.

Основні висновки суду

ЄСПЛ дійшов висновку, що правоохоронні органи не вжили всіх необхідних заходів для запобігання насильству під час масових заворушень, які передували пожежі в Будинку профспілок. Поліція діяла пасивно і не змогла вчасно зупинити ескалацію конфлікту, зазначено у рішенні.

Суд визнав, що українська влада не забезпечила належного розслідування трагедії. Розслідування було відкрито із запізненням, супроводжувалося значними затримками, а в деяких випадках – припинено через закінчення строків давності.

Відзначено також відсутність незалежності слідчих органів та недостатню участь постраждалих у процесі розслідування.

У рішенні ЄСПЛ наголошується, що рятувальні служби не змогли вчасно евакуювати людей із палаючої будівлі. Суд визнав це порушенням зобов’язань держави щодо захисту життя громадян.

Одна із заявниць скаржилася на те, що протягом чотирьох місяців не могла отримати тіло свого батька для поховання. Суд визнав це порушенням статті 8 Європейської конвенції.

"Незрозуміле та невиправдане утримання тіла заявника без законних підстав є порушенням права на приватне життя", — зазначено у рішенні суду.

Суд також взяв до уваги загальний політичний фон подій, зокрема втручання Росії в події в Криму та на сході України, а також участь у подіях в Одесі людей, які згодом втекли до Російської Федерації. Також у матеріалах справи зазначено, що через відсутність ефективного збору доказів багато винних осіб не були ідентифіковані або втекли.

Компенсації заявникам

Позов подали сім'ї 25 людей, які загинули в той день, та троє постраждалих, яким вдалося вижити після пожежі в Будинку профспілок. Суд постановив, що Україна має виплатити компенсацію заявникам за моральну шкоду. Зокрема, 17 тисяч євро має отримати донька Михайла Вʼячеславова, який згорів у Будинку профспілок. По 15 тисяч Україна має виплатити родичам кожного із загиблих, по 12 тисяч — трьом позивачам, які вижили, але зазнали серйозних опіків.

"Суд визнав, що заявники зазнали значних моральних страждань через нездатність держави забезпечити належне розслідування та гарантувати їхні права. Відповідно, держава має виплатити їм справедливу компенсацію", — йдеться у рішенні.

Компенсації заявникам Україна має сплатити упродовж трьох місяців з дати, коли рішення суду стане остаточним.

Які події стались в Одесі 2 травня

Події того дня ретельно дослідили учасники громадської комісії з розслідування "Група 2 травня". Їхні висновки потім знайшли відображення у матеріалах офіційного слідства. Одними з ключових є:

  • озброєні антимайданівці вийшли зі свого табору на Куликовому полі, дістались до центру міста, де атакували учасників Маршу єдності;
  • менш ніж за годину смертельно поранили активіста "Правого сектора" Ігоря Іванова. Його загибель значно підвищила рівень агресії між сторонами;
  • сутички навколо та у Будинку профспілок відбувались з обох сторін зокрема, учасники кидали один в одного коктейлями Молотова та навіть вели вогонь. Частина проукраїнських активістів рятували антимайданівців, коли зрозуміли, що будівлю охопила пожежа;
  • тодішні керівники міліції та ДСНС — несуть пряму вину за смерті людей через власну бездіяльність.

Джерело