У Дніпрі руйнується майже сторічна будівля Палацу профілактики: чи можна вберегти унікальну пам’ятку

Історик Максим Кавун. Суспільне Дніпро/Олексій Коренєв

За його словами, у часи Другої світової війни споруда зазнала значних пошкоджень, після війни заклад відбудували.

"Тут розташовувалися кабінети лікарів: бачимо приймальні, були кабінети лікування різних типів. За статистикою 1929-1930 років, кожен рік через цю поліклініку проходило 460-530 тисяч відвідувачів", — зазначив Максим Кавун.

Він додав: 29 років тому споруду внесли до переліку пам’яток архітектури міського значення. До 2017-го у будівлі була міська поліклініка. Але через аварійний стан медзаклад переїхав. Почалось ще сильніше руйнування. Нині ж найбільш вцілілий — фасад будівлі.

Такий вигляд зсередини має Палац профілактики нині. Суспільне Дніпро/Поліна Паламарчук

За словами історика, шість років тому будівля ще була придатна для реставрації. Занедбаними, але цілими були коридори, вестибюлі та кабінети. Декілька років тому центральні сходи обвалилися, як і перекриття.

Активісти й суд

За збереження Палацу профілактики з січня 2023 року борються громадські активісти. Адвокат громадської організації "Платформа Громадський контроль" Василь Підлужний розповів: за стан пам’ятки відповідати Дніпровська міська рада. На сесії мали б виділити кошти на реставрацію будівлі, а комунальне підприємство "Міські активи", яке є балансоутримувачем з 2018 року — слідкувати, щоб пам’ятка не руйнувалася.

Адвокат громадської організації “Платформа Громадський контроль” Василь Підлужний. Суспільне Дніпро/Олексій Коренєв

Він зазначив: побоюються, що з часом палац виключать з переліку пам’яток архітектури, знесуть залишки будівлі та почнуть нове будівництво.

"Не поодинокі є випадки, коли спеціально доводять до того стану, щоб сказати: "Так слухайте, воно вже немає необхідності його зберігати". Умисно, неумисно довели по суті до стану руйнації, і тепер вигадуйте щось, щоб рятувати об'єкт", — сказав адвокат.

Він додав: 23 травня 2024 року Дніпропетровський окружний суд визнав, що міськрада незаконно не відновлювала будівлю, що призвело до її руйнації. Міськрада звернулась до апеляційного, а потім і Верховного суду України, який відмовив і зобов'язав привести палац до ладу шляхом здійснення консерваційних робіт.

Будівля Палацу профілактики, квітень 2025 року. Суспільне Дніпро/Олексій Коренєв

Продати чи відновити

Суспільне відправило запит до КП "Міські активи", за два тижні відповідь так і не отримали.

Начальниця управління з питань охорони культурної спадщини міськради Надія Лиштва каже: причина руйнації — неякісні матеріали для будівництва.

"Будівля будувалась з не нової цегли. Ми знаходили 10-12 варіантів різної цегли зі штампами, тобто з розібраних будинків… Оскільки відкривали до якоїсь чергової річниці, то поспішали, роботи велися не дуже якісно", — розповіла вона.

Начальниця управління з питань охорони культурної спадщини міськради Надія Лиштва. Суспільне Дніпро/Олексій Коренєв

Посадовиця зазначила: один з варіантів, як нині можна зберегти пам’ятку — продати її. Палац профілактики виставляли на аукціон неодноразово, але охочих придбати будівлю не знайшлося.

Наразі, додала Надія Лигтва, місто не знайшло інвесторів, які б згодилися взагалі в цьому районі робити якусь діяльність. Виділяти ж кошти з міського бюджету на консервацію або реконструкцію зараз не будуть через воєнний стан. Після його припинення вирішуватимуть подальшу долю будівлі. Мають детальні обміри та проєкт всього об’єкту, що дасть змогу відтворити Палац профілактики максимально точно.

Джерело