У Бучі відбулися урочистості з нагоди третьої річниці звільнення міста від російських окупантів

Вшанування загиблих жителів. Буча, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Анна Самара

Сьогодні, 30 березня, напередодні третьої річниці визволення Бучі Київської області від російської окупації, у місті відбулися вшанування та урочистості.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Вшанування полеглих військових, зокрема і тих, хто захищав Бучу у перші дні повномасштабного російського вторгнення, відбулося на місцевому кладовищі. Там зібралися жителі, родичі, близькі та побратими полеглих військовослужбовців. Вони поклали квіти до могил та запалили свічки.

Вшанування загиблих жителів. Буча, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Анна Самара

Вшанування загиблих жителів. Буча, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Анна Самара

"306 наших захисників і захисниць за весь період війни віддали найцінніше, віддали своє життя. І сьогоднішній день, попри те, що він є урочистий і піднесений, тому що це день звільнення Бучі, ми розпочинаємо із вшанування наших героїв. Ми усвідомлюємо, що жодні слова , жодні промови, не втішать, а тим більше не повернуть найріднішу людину до родини. Цей день є дійсно особливим", — сказав міський голова Анатолій Федорук.

До жителів також звернувся очільник Київської обласної військової адміністрації Микола Калашник. Він нагадав, що Буча знаходилася в окупації 33 дні, загинула 561 цивільна людина.

"Шановні захисники і захисниці, родини загиблих, вся бучанська громада — ви є символом незламності, сили духу, міцності, ви є прикладом для всього цивілізованого світу. Сила духу, яка не дала можливості ворогу захопити і тримати ваше місто, вашу громаду, наш регіон і всю країну. Їм (росіянам — ред.) не вдалося здійснити плани, які вони ставили перед собою, завдякі згуртованості, єднанню і вірі в світле майбутнє", — сказав Калашник.

Могила загиблого Василя Курбета. Суспільне Новини/Анна Самара

Мати загиблого військового Мила Курбет. Суспільне Новини/Анна Самара

Син Мили Курбит працював інженером-ектриком. У перший день російського вторгнення пішов добровольцем. Спочатку захищав Гостомель, а потім, після навчання, його направили в Бахмут. Він загинув 7 жовтня 2022 року, в нього лишився 16-річний син.

"Я не знала, що він у Бахмуті, він мені не говорив. Я хочу, щоб ті, хто на фронті, щоб вони повернулися живими, щоб їхні матері не плакали, так як я плачу кожний день. Українцям хочу сказати, щоб допомагали, хто чим може. Я хлопцям в'язала носочки теплі, відправляла волонтерам", — сказала Мила.

Вшанування загиблих жителів біля Храму Святого Андрія Первозванного. Буча, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Анна Самара

Вшанування загиблих жителів біля Храму Святого Андрія Первозванного. Буча, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Анна Самара

До вшанування долучилися не тількі рідні і близькі загиблих, а й інші жителі міста.

"Для України потрібне постійне нагадування. Тому що війна триває, а більшість людей, яких це безпосередньо не стосується, вони не беруть участі і забувають, на жаль. Це ще одна можливість нагадати про те, що тут відбувалося", — сказала місцева жителька Марина.

"Прийшли, щоб вшанувати пам'ять усіх українців, які загинули під час окупації. Такі заходи повинні бути, щоб ми пам'ятали і не забували", — сказала Ірина.

У Храмі Святого Андрія Первозванного та біля нього відбулася акція "Молитва за мир". До неї долучилося кілька сотень містян. Вони прийшли згадати та вшанувати пам'ять полеглих бучанців — військових і цивільних.

Вручення нагород військовослужбовцям. Відзнаки загиблих отримують родичі. Буча, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Анна Самара

Вручення нагород військовослужбовцям. Буча, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Анна Самара

Війсьвовослужбовці і військовослужбовиці. Буча, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Анна Самара

Також сьогодні відбулося урочисте нагородження військових, вісім із відзнак — присвоєні посмертно. Нагороди передали родичам. Загалом воїни отримали понад 40 відзнак, поінформував Федорук.

Ще на фронт передали допомогу на загальну суму — 15,5 млн. гривень. Це, зокрема, 7 пікапів, 200 fpv-дронів та маскувальні сітки.

Пікапи, дрони та маскувальні сітки для ЗСУ. Суспільне Новини/Анна Самара

Напередодні повідомлялося, що у Бучі збудують меморіал у пам'ять про 33 дні окупації міста російськими військами. Головна споруда матиме перевернуту конструкцію — як символ перевернутого життя людей, які через російську військову агресію втратили все. Коридор, який занурюється під землю і повертається назовні, символізує шлях від страху до надії.

Поруч з конструкціями буде штучна водойма, на берегах якої встановлять таблички з іменами усіх загиблих місцевих жителів, що світитимуться вночі. Меморіал збудують на території Храму Святого Андрія Первозванного, де у братській могилі поховали 116 невинно вбитих людей.

Також у місті відкрили меморіальний інтерактивний комплекс "561. Не забудемо. Не пробачимо". Він присвячений цивільним, яких убили росіяни під час окупації.

Що відомо про окупацію і звільнення Бучі від військ РФ

Буча була в окупації 33 дні. Російські військові на важкій техніці потрапили до Бучі зранку 27 лютого. Того ж дня ракета потрапила у житловий будинок, а міський голова Анатолій Федорук повідомив про перших загиблих.

Російські війська залишили місто 31 березня 2022 року. Увечері 2 квітня у Міністерстві оборони офіційно повідомили, що усі населені пункти Київської області звільнили від російських військових.

Коли після звільнення Бучі журналісти та українські військові потрапили в місто — там виявили факти масових убивств, деякі тіла були просто на вулиці, деякі — зі зв'язаними за спиною руками. Україна офіційно закликала світ доєднатись до розслідування вбивств мирних людей в Бучі. 14 квітня минулого року прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто відвідав Бучу.

8 квітня 2022 року у місті Буча Київської області почали ексгумацію тіл з братської могили біля церкви Андрія Первозванного і всіх святих, щоб ідентифікувати людей та встановити обставини їхньої смерті.

Приватна американська компанія Maxar Technologies повідомила, що перші ознаки братської могили біля церкви Андрія Первозванного і всіх святих у Бучі були зафіксовані на супутникових знімках ще 10 березня 2022 року.

Правоохоронці зафіксували понад 9 тисяч воєнних злочинів, які армія РФ скоїла під час окупації Бучанського району Київщини. Загинули більше 1700 цивільних людей. Лише протягом 2022 року правоохоронцям вдалося ідентифікувати 91 російського військового, які чинили воєнні злочини. У ЗСУ заявили, що знищили російських військових, які катували цивільних у Бучі.

Джерело