Втрачають чистокровність: у Чорнобильському заповіднику помітили гібриди коней Пржевальського

Холостяцька група молодих коней Пржевальського, в якій є два гібридних жеребці без білого носового дзеркальця. Чорнобильський заповідник/Сергій Жила

У Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику, що на Київщині, коні Пржевальського оселилися ще 25 років тому і лише цього року науковці почали реєструвати окремі особини-гідбриди. Цей вид коней на межі зникнення у природі, занесений у Червону книгу.

Про це розповів науковець Чорнобильського заповідника Сергій Жила.

" У цьому році почали реєструватись окремі особини гібридного походження в холостяцькій групі коня Пржевальського поблизу с. Запілля. Коні добре вирізняються від інших меншими розмірами зубів і щелеп. Гібриди не мають білого носового "дзеркальця". Але один жеребчик вже створив пару, яка вже має минулорічне лоша. Кобилиця і в цьому році вагітна і скоро з'явиться ще один гібридний нащадок", — зазначив Сергій Жила.

Жеребець-гібрид, що мешкає у Чорнобильському заповіднику, дещо вищого зросту у порівнянні з чистокровними пржевальцями. Він більш стрункий і не такий мордатий. Чорнобильський заповідник/Сергій Жила

иповий вигляд жеребця коня Пржевальського. Завелика грива є у більшості чорнобильських жеребців. Чорнобильський заповідник/Сергій Жила

За словами Сергія Жили, появі нечистокровних коней Пржевальського передувала любовна історія домашньої кобили й дикого жеребця. Домашня кобила втекла від господарів, закохані створили пару й оселилися на околицях відселеного села Стечанка.

"Періодично чорнобильські жеребці виходять за межі заповідника і намагаються спілкуватись з домашніми кобилками, що додає клопотів їх господарям. І хоча випадки контакту з домашніми тваринами фіксувались, гібридів офіційно зареєстровано не було. Але одна з кобилиць місцевого лісництва ще в довоєнні часи змогла втекти й створити гарем з диким конем Пржевальського. Від того шлюбу і пішли гібридні особини", — йдеться у публікації Сергія Жили.

Він розповів, що гібридні пржевальці мають дуже привабливий вигляд і більшою мірою схожі на аборигенних поліських коней. Однак, за словами науковця, гібридизація є небажаним явищем, оскільки загрожує генетичній чистоті рідкісного виду і така проблема актуальна не лише для Чорнобильського заповідника.

Що відомо про популяцію коней Пржевальського

Кінь Пржевальського — єдиний вид диких коней, що зберігся до наших днів. Але його можна побачити лише в зоопарках та заповідниках. Європейці дізналися про цього коня лише в 1878 році, а вже в 1969 році було отримано дані про останню дику популяцію в Монголії. Зараз у світі налічується до 2000 особин. Тваринам загрожують не лише хижаки та браконьєри, а й гібридизація зі свійськими конями.

Коні Пржевальського не піддаються одомашненню, їх добували мисливці виключно заради м'яса, що, зрештою, і призвело до їх  повного винищення в дикій природі.

У Чорнобильському заповіднику заселення цього дикого коня відбувалось поступово, починаючи з 1998 року. Перших особин випустили у 1999 році з адаптаційних вольєрів, що були розташовані біля Чорнобиля. Не всі з них вижили й змогли пристосуватись до нових умов. А ось найбільш витривалі дали початок новій популяції на цій території.

Джерело