Акція “Не мовчи, полон вбиває”. Київ, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Дар’я Григоренко
Сьогодні, 30 березня, у Києві відбулася щотижнева мирна акція-нагадування "Не мовчи, полон вбиває". Люди прийшли, щоб підтримати українських військових та цивільних, які потрапили у російський полон або зникли безвісти.
Про це повідомляє з місця події кореспондентка Суспільного.
Родичі, друзі та близькі полонених і зниклих безвісти збираються у різних районах столиці. Цього разу учасники акції стояли вдовж вул. Велика Житомирська (від вул. Стрілецьвої до вул. Володимирської).
Акція “Не мовчи, полон вбиває”. Київ, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Дар’я Григоренко
Акція “Не мовчи, полон вбиває”. Київ, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Дар’я Григоренко
Юлія розказала, що чекає із полону свого двоюрідного брата Дмитра із позивним "Моноліт". Він вступив до лав полку "Азов" з 2018 року і потрапив у полон на "Азовсталі" у 2022 році.
"У Ростові-на дону його засудили у грудні 2024 року. І після того, його було переведено у Воронеж. А після Воронежа він написав листа, що він буде етапований в Алтайський край. Наразі більше інформації немає. Він запевняв, що він здоровий. Ми його чекаємо вже третій рік", — сказала Юля.
Анна виходить на підтримку своїх знайомих. Каже, що вони для неї, як рідні. До акцій долучалася у різних містах. Наразі була у Києві і прийшла сюди зі своїм шестирічним сином Єгором.
Учасники акції “Не мовчи, полон вбиває” Анна та Єгор. Київ, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Дар’я Григоренко
Учасник акції “Не мовчи, полон вбиває” Єгор. Київ, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Дар’я Григоренко
"Ми не маємо жодного права забувати про тих, завдяки кому ми зараз можемо жити, завдяки кому ми можемо стояти на цій вулиці. Щоб кожен герой, кожен військовополонений повернувся додому. Їх чекають діти, батьки, друзі, брати, сестри. Жодна людина, жоден українець не має жодного права забути те, що вже котрий рік військові перебувають у полоні у страшних умовах", — сказала Аміна, яка приходить на такі акції протягом 1,5 року.
Учасниця акції “Не мовчи, полон вбиває” Світлана Пономарьова. Київ, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Дар’я Григоренко
Світлана Пономарьова прийшла на підтримку свого чоловіка Аркадія, якому майже 63 роки та 33-річного племінника Юрія.
"Окрім того, що стан із кожним днем погіршується, більше нічого не відомо. Я виходжу на акції майже третій рік, з початку полону азовців. Дуже велике прохання до влади, щоб вони робили усе можливе і неможливе для порятунку героїв-азовців, які майже закатовані в російському полоні", — сказала Світлана.
Учасниця акції “Не мовчи, полон вбиває” Таня Поляковська. Київ, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Дар’я Григоренко
Також до сьогоднішньої акції долучилися і журналісти, які вийшли на підтримку, зокрема, кореспондента Уніану Дмитра Хилюка.
Він висвітлював політичні події, а також судові процеси, пов'язані з війною. Росіяни викрали його під час окупації села Козаровичі Вишгородського району Київщини. Хилюка забрали приблизно 4 березня 2022 року. Місцеві жителі розповідали, що приводом для затримання могла стати підозра, що він спілкується з українськими військовими та правоохоронними органами.
"Ми сьогодні на акції за усіх українських полонених серед яких також є, за різними даними, понад 30 журналістів. І серед цих журналістів також наш колега коспондент Дмитро Хилюк. Днями омбудсмен Дмитро Лубінець повідомив, що за інформацією, яку наводила російська сторона, Діма у задовільному стані. Але це може абсолютно не відповідати дійсності", — сказала кореспондентка Уніану Таня Поляковська.
Акція “Не мовчи, полон вбиває”. Київ, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Дар’я Григоренко
Акція “Не мовчи, полон вбиває”. Київ, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Дар’я Григоренко
Люди тримали у руках емблеми військових бригад, фото своїх рідних і плакати із написами: "Вони чекають щомиті на волю", "Відстоюй життя тих, кого катують за наше", "Ти для них — порятунок! Не мовчи", "Три роки пекла, розпачу, очікувань" тощо.
Акція “Не мовчи, полон вбиває”. Київ, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Дар’я Григоренко
Акція “Не мовчи, полон вбиває”. Київ, 30 березня 2025 року. Суспільне Новини/Дар’я Григоренко
На акцію "Не мовчи, полон вбиває!" зібралися не лише родичі і близькі полонених та зниклих безвісти, а й просто небайдужі громадяни. Водії машин, які проїжджали повз людей із плакатами, сигналили на підтримку.
Що відомо про обміни військовополоненими
В Україні в Реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин станом на кінець вересня 2024 року є дані про 55 тисяч людей.
10 лютого стало відомо, що співробітники російської Федеральної служби виконання покарань (ФСІН) мали доручення від керівництва катувати українських військовополонених через кілька тижнів після початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року.
Медійна ініціатива за права людини повідомляє про 140 місць утримання у полоні українських військових та цивільних громадян як на території Росії, так і на тимчасово окупованих територіях України.
19 березня відбувся обмін полоненими між Росією та Україною, в результаті якого вдалося звільнити військових ЗСУ, Нацгвардії, ТРО, ВМС та прикордонників. А також захисників Маріуполя, тих, хто брав участь в Курській операції, та операціях на Донеччині, Луганщині, Херсонщині, Сумщині та у Харківській та Запорізькій областях. Від початку повномасштабного вторгнення РФ Україна повернула з російської неволі 4306 полонених.
5 лютого Україна і РФ провели обмін полоненими у форматі 150 на 150. Серед звільнених — воїни Військово-Морських сил, які потрапили в полон у Маріуполі та Запорізькій області, Повітряних сил, військові Десантно-штурмових та Сухопутних військ, 22 нацгвардійців, 19 прикордонників, тероборонівці, а також поліцейський.
Читати ще
“Мрію почути голос сина та обійняти”: у Києві відбулася традиційна акція “Не мовчи, полон вбиває”