Нардепи Одещини — Гончаренко, Дмитрук та Леонов. Суспільне Одеса
Скільки заробляють народні депутати з Одещини, яке майно мають і хто з них лідирує за кількістю нерухомості чи заощаджень — Суспільне проаналізувало декларації десятьох мажоритарників регіону за 2024 рік.
У Верховній раді Одесу представляють чотири народні депутати — Артем Дмитрук, Олег Колєв, Олексій Леонов та Олександр Горенюк. Область — Олексій Гончаренко, Степан Чернявський, Сергій Колебошин, Олександр Ткаченко, Антон Кіссе та Анатолій Урбанський.
Нардепи й квадратні метри: у кого найбільше нерухомості
Серед народних депутатів найбільше обʼєктів нерухомості вказали Антон Кіссе та Степан Чернявський — по 22 кожен.
Кіссе зазначив, що має дві квартири та нежилі приміщення магазину в Одесі, квартиру в Болгарії, будинок і земельну ділянку в Авангарді, ще один будинок і дві земельні ділянки в селі Євгенівка Одеської області, а також земельну ділянку та будинок в Ізмаїлі. Його дружина володіє двома земельними ділянками в Овідіополі, квартирою та машиномісцем у Києві, трьома квартирами та гаражем у Болгарії, а ще квартирою і нежитловим приміщенням в Одесі
Нардеп Антон Кіссе. Anton Kisse/Facebook
Чернявський задекларував квартиру, нежитлову будівлю торгівельного павільйону в Одесі, земельну ділянку, ще один павільйон і квартиру в Чорноморську, а також десять земельних ділянок у селі Олександрівка Херсонської області загальною площею майже 19 гектарів.
У спільній власності нардепа — нежитлова будівля в Одесі, будинок і будівля колишнього пташника в селі Гулянка Подільського району, в яких йому належить 50%. Його дружина володіє будинком і земельною ділянкою в Одесі. Також у декларації вказано квартиру в Одесі, якою користується його дружина Юлія, та кімнату у Великій Британії, яка належить іноземцю. Згідно з документами, її надали в рамках програми "Дім для українців", і нею можуть користуватися дружина Чернявського та двоє синів.
Нардеп Степан Чернявський. Степан Чернявський/Facebook
Після цих двох найбільшу кількість обʼєктів нерухомості мають Олексій Гончаренко та Анатолій Урбанський.
Гончаренкові належать дві квартири в Одесі, одна з яких була оформлена на нього в 2024 році. Згідно з документом про суттєві зміни в майновому стані, мати подарувала йому частину квартири, вартістю 152 тисячі гривень. Окрім цього, йому належить квартира в Києві. Його дружині — квартира та горище в Одесі, а також вона має спільну сумісну власність на квартиру в Миколаєві.
Декларація Гончаренка за 2023 рік. Скриншот з сайту НАЗК
Декларація Гончаренка за 2024 рік. Скриншот з сайту НАЗК
Урбанський зазначив, що має гараж та орендує офіс в Одесі. Його дружина володіє будинком в Одесі загальною площею 284 квадратних метри та гаражем. Окрім цього жінка має спільну сумісну власність на квартиру в Одесі, а також в місті орендує нежитлове приміщення.
Усі інші мають від двох до чотирьох обʼєктів нерухомості.
Зарплата, роялті та оренда: звідки прибутки нардепів
За свою роботу у 2024 році депутати отримали від майже 500 тисяч гривень до понад 700 тисяч гривень, однак, у деяких з них є додатковий дохід.
Зокрема, Олексій Гончаренко отримав 2 173 528 гривень від Awards Media Group Inc z CA за використання аудіовізуального твору та 5041 гривень за лекцію від Гарвардського коледжу. Доходи дружини від підприємницької діяльності — 6 554 346 гривень та сина — 8 324 гривень.
Нардеп Олексій Гончаренко. Олексій Гончаренко/Facebook
Антон Кіссе має додатковий дохід від надання майна в оренду — 742 849 гривень, 191 449 — пенсія, 24 259 — проценти від банку. Доходи його дружини — 151 299 гривень.
Олег Колєв вказав у своїй декларації доходи від відшкодування витрат, пов'язаних з виконанням депутатських обов'язків: 726 720 гривень (сума, що відповідає його зарплаті), 237 900 гривень від оренди та 90 000 гривень на компенсацію проїзду. Подібні відшкодування отримав й Олександр Ткаченко, різниця полягає лише в компенсації за оренду — 233 350 гривень. Також він вказав доходи дружини — 283 119 гривень.
Нардеп Олег Колєв. Олег Колєв/Facebook
В Анатолія Урбанського вказаний дохід дружини від підприємницької діяльності — 5 905 609 гривень та зарплата 100 500 гривень від акціонерного товариства. Степан Чернявський теж додав доходи дружини — 1 984 513 гривень.
Готівка та банківські рахунки: хто з нардепів задекларував найбільші заощадження
Найбільші заощадження серед нардепів має Антон Кіссе. У нього готівкою задекларовано 130 тисяч євро, 570 тисяч доларів та 11 тисяч гривень. У його дружини готівкою — 400 тисяч доларів і 3,7 мільйона гривень. У банку в подружжя — 2 045 850 гривень, 18 346 доларів та 464 євро.
Після нього йде Чернявський, який має готівкою 250 тисяч доларів, 95 тисяч євро та 1,5 мільйона гривень. Ще майже чотири мільйона гривень він позичив. Його дружина має готівкою — 56 тисяч доларів. На банківських рахунках подружжя розміщено: 330 516 гривень, 26 фунтів та 406 євро.
Далі Анатолій Урбанський. Посадовець вказав у декларації, що має готівкою 9,1 мільйона гривень, а на рахунку тримає 61 734 гривень.
Нардеп Анатолій Урбанський. Анатолій Урбанський/Facebook
Також багато заощаджень має і Гончаренко. Готівкою нардеп вказав 35 тисяч доларів та 10 тисяч євро, а його дружина — 250 тисяч доларів та 400 тисяч гривень. Подружжя тримає на банківських рахунках — 63 843 долари, 1 681 715 гривень, 3635 євро та 1 фунт. Також його дружина позичила 415 тисяч доларів.
Пʼятірку лідерів замикає Олег Колєв. Він має 138 тисяч доларів готівкою, а на банківських рахунках 352 250 тисяч гривень.
Наступним йде Ткаченко. Він зазначив, що має готівкою 4 153 466 гривень, а в банку тримає — 2007 гривень та 1 долар. Його дружина — 17 300 гривень готівкою, а в банку — 1176 гривень.
Сьомим буде Артем Дмитрук. Він вказав, що має готівкою 60 тисяч доларів та 500 тисяч гривень. Його дружина: 46 тисяч доларів та 700 тисяч гривень готівкою. На банківських рахунках у подружжя: 27 726 гривень.
Нардеп Артем Дмитрук. Артем Дмитрук/Інстаграм
Що відомо про справу Дмитрука та його виїзд з України
Що відомо про справу Дмитрука та його виїзд з України
25 серпня 2024 року в Офісі генпрокурора повідомили про оголошення підозри чинному депутату України Артему Дмитруку. За даними слідства, фігурант під час перебування в Одесі напав на правоохоронця й намагався викрасти в нього зброю. Також підозрюваний скоїв напад на військовослужбовця в Києві, заподіявши бійцю середньої тяжкості тілесні ушкодження.
Того ж дня стало відомо, що нардеп виїхав за кордон. Як повідомив в ефірі телемарафону "Єдині новини" речник ДПСУ Андрій Демченко, ДБР повідомило про порушення карної справи за фактом незаконного перетину кордону.
Сам Дмитрук раніше заявляв, що підозру йому не вручали.
26 серпня Державне бюро розслідувань (ДБР) офіційно підтвердило факт того, що народний депутат України Артем Дмитрук нелегально перетнув кордон України.
У Молдові заявили, що Дмитрук не повідомив, що є народним депутатом України, коли перетнув кордон із Молдовою.
Генпрокурор України Андрій Костін заявив, що Дмитруку хтось допомагав перетнути кордон — імовірно, службові особи різних органів. Україна намагатиметься повернути нардепа добровільно, якщо ж ні — оголосить у розшук і подасть запит про екстрадицію.
Печерський районний суд Києва 29 серпня заочно обрав запобіжний захід Дмитруку у вигляді тримання під вартою. Адвокат нардепа Віталій Заперченко, однак, заявив, що Артем Дмитрук за кордон виїхав законно: "Конституційні права народного депутата не можуть бути обмежені під час воєнного чи надзвичайного стану".
Того ж 29 серпня Держбюро розслідувань та Офіс генпрокурора поінформували, що Дмитрука оголосили у міжнародний розшук.
2 вересня ДБР заявило, що вже дізналося про обставини та людей, які, ймовірно, допомогли народному депутату Артему Дмитруку перетнути кордон із Молдовою. Трьох підозрюваних затримали. Організатор виїзду Дмитрука, за словами пресслужби ДБР, має широке коло зв’язків серед правоохоронців та криміналітету. Він та один з інших фігурантів також виїхали до Придністровської ділянки Молдови.
24 вересня Дмитрук, який перебуває в Лондоні, поінформував, що його затримали британські правоохоронці та вже відбулось судове засідання.
10 жовтня Артема Дмитрука виключили з комітетів Верховної ради.
Раніше нардеп розповів у коментарі британському виданню The Independent, що був змушений втекти з України через його позицію щодо закону про заборону Російської православної церкви (РПЦ) й заявив, що оскаржуватиме у сіді свою екстрадицію.
Артем Дмитрук був обраний до Верховної ради 9 скликання від “Слуги народу”. 16 листопада 2021 року Дмитрука виключили з фракції "Слуга народу".
Трійку нардепів з найменшими заощадженнями відкриває Олексій Леонов. Він зазначив, що тримає готівкою 178 тисяч гривень та 100 тисяч доларів, а в банку — 64 383 гривні.
Нардеп Олексій Леонов. Слуга Народу/Facebook
Після нього йде Олександр Горенюк. У декларації посадовець вказав готівкою 10 тисяч доларів та 10 тисяч гривень, а в банку — 112 328 гривень.
Нардеп Олександр Горенюк. Олександр Горенюк/Facebook
Останнім у списку буде Сергій Колебошин. Він має готівкою 250 тисяч гривень, в банку — 59 656 гривень, 116 рублів, а також по одному євро і долару.
Нардеп Сергій Колебошин. Сергій Колебошин/Facebook
Шуби, ікони та годинники: що ще декларують депутати
З десяти нардепів лише троє мають цінне рухоме майно. Найбільше його задекларував Анатолій Урбанський — 30 обʼєктів. Серед них — вісім годинників (пʼять у чиновника, решта — в дружини); вісім ювелірних виробів, зокрема прикраси від Graff та Bulgari; чотири шуби з хутра рисі, шиншили, соболя та норки, а також три сумки від Hermes та Fendi (усі — власність дружини). Крім того, Урбанському належать сім картин, серед яких роботи таких художників, як Є. Гапчинська, О. Мась та Тодоров.
Годинники, які належать Урбанському. Скриншот з сайту НАЗК
Годинники, які належать дружині Урбанського. Скриншот з сайту НАЗК
У Дмитрука задекларований годинник Poljot та три ікони:
- Ікона Ісуса Христа;
- Ікона Пресвятої Богородиці;
- Ікона Миколи Чудотворця.
Речі, які вказав Дмитрук у декларації за 2024 рік. Скриншот з сайту НАЗК
Третім, хто вказав цінне рухоме майно, був Антон Кіссе. Він має два годинники від Zenit Elite та Breguet 2882, а його дружина — годинник фірми Franck Muller.
Годинники, що належать нардепу Кіссе та його дружині. Скриншот з сайту НАЗК
Автівки нардепів: у кого Mercedes, у кого Porsch
Сім із десяти нардепів володіють автомобілями. Найбільше задекларував Чернявський — п’ять транспортних засобів, однак у його власності перебуває лише один. Крім того, він користується BMW, зареєстрованим на Олександра Чернявського. Дружина посадовця їздить на Volkswagen.
Після нього — Кіссе та Ткаченко. Перший вказав у декларації чотири транспортні засоби, серед яких Porsche Cayenne (зареєстрований на нього у 2010 році) та Toyota Hilux (оформлена на дружину у 2023-му). З трьох задекларованих об’єктів Ткаченку належить лише один — причіп HFR. Двома іншими автомобілями, Toyota Corolla, він та його дружина користується безкоштовно.
Нардеп Олександр Ткаченко. Олександр Ткаченко/Facebook
В Урбанського вказані дві машини дружини — Bentley Bentayga (придбана у 2018 році) та Mercedes-Benz (2023 рік). Також у 2023 році машину марки Hyundai Ioniq 5 купив Горенюк.