“Театр для людей” у Харкові: про роботу, нову виставу, колектив однодумців та любов до професії

“Театр для людей”, Харків. “Театр для людей”/Facebook

"Театр для людей", створений випускниками Академії культури, почав працювати у Харкові у 2008 році. За останній рік театр поставив три вистави, прем'єра четвертої — "Королева краси", відбудеться 12 квітня.

Про нову виставу, роботу під час повномасштабного вторгнення та без сталого фінансування, колектив однодумців та головні сенси "Театру для людей" — у матеріалі Суспільне Харків.

"Театр для людини, про людину й через людину"

"Театр для людини, про людину, через людину" — так описує "Театр для людей" режисер Андрій Лебедь. У 2008 році він разом з іншими випускниками Харківської державної академії культури вирішили створити місце, де вони зможуть бути незалежними та робити те, чого прагне душа.

"Ми були одногрупниками. І у нас виникла ідея створення чогось "свого", бо, звісно, ми всі вже працювали в державних театрах, але хотілося робити саме те, що ми хочемо. У державних театрах є якісь обмеження. А ми тоді були молоді та амбітні, був тоді Будинок актора в Харкові, де була можливість проводити репетиції, дійсно, дім для акторів. І виникла ідея: я — режисер, вони — актори, і вирішили займатися самостійно", — розповів Андрій Лебедь.

Актори та режисер “Театру для людей”. “Театр для людей”/Facebook

У назву театру було вкладено особливий зміст, каже режисер. Головна задача колективу — робити такі вистави, щоб вони були зрозумілими і дітям, і дорослим.

"Театр для людей"… Намагаємося робити не якийсь експериментальний, де сенси для певного глядача, який їх розтлумачить, де багато символів… А доступний, зрозумілий, щоб наші всі знаки, символи були зрозумілі всім людям без винятку. Тобто людина виходить на сцену й розповідає про людину і для людини. Ось це для мене було основним.

Зараз Андрій Лебедь працює викладачем в Академії культури. До роботи в театрі він залучає студентів, яких сам навчає та випускає.

"Тобто, ми — випускники Академії культури, і я вже там працюю, і своїх студентів "підтягую", ми об'єднуємося — і виходить недержавний творчий колектив однодумців. Тобто, це люди, які навіть після закінчення навчання не хочуть припиняти сумісну творчість, ми хочемо й далі щось разом робити. У нас немає в театрі акторів з інших навчальних закладів", — розповів режисер.

Режисер Андрій Лебедь. “Театр для людей”/Facebook

Перші вистави та творча відпустка

Андрій Лебедь каже, першою виставою "Театру для людей" була "Відьма" за повістю Миколи Гоголя "Вій", потім була вистава "Театр", італійська комедія. Театр мав успіх, але через певні обставини довелося взяти творчу відпустку на декілька років.

"Так сталося, що багато часу потрібно було приділяти державному театру, де я працював — Театру для дітей та юнацтва. І ми деякий час не грали вистави в "Театрі для людей". З 2008 ми десь до 2015 чи 2016 працювали, а потім років п'ять точно була перерва. Вже перед початком повномасштабного вторгнення ми почали робити виставу "Ідіот" Достоєвського, у березні мала бути прем'єра — все було готово: пошиті костюми, зроблені декорації… 24 лютого ще актори мені писали: "Чи буде завтра репетиція?". Ця вистава мала бути таким відродженням після перерви", — пригадав митець.

Вистава за книгою Анни Гін "Як ти там?"

Через повномасштабне вторгнення роботу театру знову поставили на паузу. Але у 2024 році митці відновили театральну діяльність, представивши глядачам виставу за книгою харків'янки Анни Гін "Як ти там?".

"Ми розуміли, що попри обстріли люди все ж таки ходять до театру, що ми необхідні тут, на місці, в Харкові. Коли я перечитав книгу "Як ти там?", я зрозумів, що вона про всіх нас, про кожного. Це не трагічна якась історія — там і багато гумору є, багато іронії. Але це історія харків'янки у перший рік повномасштабної війни у форматі щоденника. І я зрозумів, що саме з цим матеріалом я готовий відновити діяльність "Театру для людей" та зустрітися з глядачами Харкова", — розказав Андрій Лебедь.

Вистава “Як ти там” харківського “Театру для людей”. “Театр для людей”/FacebookКоли ми вже зробили цю виставу, виявилося, що вона дійсно була потрібна людям. Бо для мене, під час створення вистави — це було як очищення, знову переживати всі ці події. Іноді люди не можуть собі дозволити поплакати. Але оце очищення, яке відбувається, яке ми бачимо на кожній виставі, коли усі — і чоловіки, і жінки — плакали, воно об'єднує людей після вистави. І кожен з нас пережив те, що пише Анна в книзі.

Акторки “Театру для людей”, які грали виставу “Як ти там?”, гастролі в Києві. “Театр для людей”/Facebook

Режисер Андрій Лебедь з харків’янкою та авторкою книги “Як ти там?” Анною Гін (справа). “Театр для людей”/Facebook

"Ми намагаємося в алегоричній формі підіймати актуальні теми сьогодення"

Другою виставою, яку "Театр для людей" представив глядачам Харкова у 2024 році, була п'єса драматургині з Покровська Анни Кисельової "І постало світло".

"Ми хотіли, щоб у "Театрі для людей" була вистава для родинного перегляду. Мені хотілося взяти не якийсь вже відомий матеріал, а щось таке оригінальне — для дітей про сьогоднішню боротьбу, але з дитячими символами: там атакують дракони, крадуть світло й маленьке мишеня відправляється на пошуки того світла", — пояснив режисер.

Ми намагаємося в алегоричній формі підіймати актуальні теми сьогодення. Це не спекуляція емоціями, просто про це варто казати, бо не завжди ми маємо в собі сили виплакати, відпустити якусь ситуацію, щоб рухатися далі. Мета будь-якої нашої вистави — це катарсис, очищення. Для мене театр — це храм, куди люди саме приходять за цим катарсисом. Ми намагаємося достукатися до кожної дитини, бо в кожній людині вона є — я душу називаю внутрішньою дитиною.

Наприкінці 2024 року "Театр для людей" поставив комедію "Love". Андрій Лебедь каже, запит на неї надійшов від самих глядачів — люди навіть у такий час хочуть гумору та трохи відволіктися від сьогодення. Але й у цій виставі закладено значно глибші сенси, ніж просто гумор, підкреслив режисер — актори занурюються у пошуки істини, що таке кохання та яким насправді воно буває.

Актори “Театру для людей”, які грають у виставі “Love”. “Театр для людей”/Facebook

"Королева краси" — виклик для будь-якої театральної трупи"

З початку 2025 року актори "Театру для людей" розпочали репетиції нової вистави за п'єсою Мартіна Макдонаха "Королева краси". Андрій Лебедь каже, коли він прочитав п'єсу, зрозумів, що її тема співзвучна з сьогоденням та актори зможуть її зіграти.

Це дуже серйозна драматургія, це виклик для будь-якої театральної трупи. Я б сказав, це така перевірка на професіоналізм — якщо актори впораються з таким матеріалом як Макдонах і його п'єса, то ми навіть самим собі доведемо, що ми професійні люди. Але це вже оцінить глядач: який він дасть відгук, який буде контакт. Бо театр існує тільки тоді, коли є ця магія між акторами та глядачами.

Репетиція вистави “Королева краси”. “Театр для людей”/Facebook

Репетиція вистави “Королева краси”. “Театр для людей”/Facebook

Режисер зазначає, ця вистава — одна з наймасштабніших, яку ставив "Театр для людей". Для неї були створені спеціальні декорації.

"Декоратори відтворюють інтер'єр будинку, роблять вікна та двері, вентилятори будуть створювати вітер, штори будуть літати — все для того, щоб відобразити поєднання реального світу з містичним", — поділився Андрій Лебедь.

Прем'єра вистави "Королева краси" відбудеться у Харкові 12 квітня о 18:00 у безпечному місці. Детальніше про виставу та анонси можна дізнатися на сторінці "Театру для Людей".

Режисер Андрій Лебедь. “Театр для людей”/Facebook

Репетиція вистави “Королева краси”. “Театр для людей”/Facebook

"Все, що нас об'єднує — це любов до театру"

Андрій Лебедь каже, "Театр для людей" — недержавний, тому не має сталого фінансування. Всі декорації, реквізити та костюми працівники театру купують власним коштом чи з грошей, які отримують від продажу квитків.

"Спонсорів у нас немає, тому завдячуємо кожному глядачу, який купив квиток на виставу. Ми вирішили, що не будемо збирати ніякі донати, бо зараз є більш важливі потреби, на які люди збирають кошти. Тому ми робимо все своїми силами, кожен десь паралельно працює і те, що заробляємо, в наш театр вкладаємо — на реквізити, декорації, пошиття костюмів. Це все оригінальне, художник придумує. Не з якогось підбору — що було, те й одягли та пішли. Ні, це задум художника, малюється та створюється макет вистави, ескізи костюмів, на кожну людину шиється окремий костюм", — зазначив режисер.

Я кожного разу перед та після вистави дякую Збройним Силам за можливість працювати та робити свою справу. І нашим глядачам кажу: "Розповідайте всім, що театри в Харкові працюють, бо всі думають, що все зачинено". Харків завжди був театральною столицею і наразі, на мою думку, продовжує зберігати цей статус навіть в таких умовах скажених.

Вистава “Театру для людей”. “Театр для людей”/Facebook

У новому театральному сезоні, який розпочнеться восени, Андрій Лебедь планує продовжувати створювати вистави, зокрема, і для дітей. Чоловік каже, важливо робити те, що буде відволікати малечу від онлайн-життя та гаджетів, дати їм спілкування з живими людьми, а не через екран.

Ми дуже любимо свою справу. І все, що нас об’єднує — це любов до театру. Це не робота, це — по бажанню. І це дуже велике щастя, коли збирається такий колектив однодумців. Це для театру — найголовніше. Андрій Лебедь

Читати ще

“Зробимо прокат онлайн-вистав”. Харківський драматичний театр ставить спектаклі на різних майданчиках

Читати ще

“Хапаємось за будь-яку ідею”. Як театри Харкова намагаються вижити з урізаним фінансуванням та заборонами на виступи

Читати ще

“Маклена Граса” — остання вистава Курбаса та прем’єра 2022 року, яку так і не побачив глядач

Джерело