Розстріляв автівку з людьми: солдата РФ судитимуть за вбивство цивільних під час окупації Гостомеля на Київщині

Цивільне авто, обстріляне військовими РФ у Гостомелі, Київська область. Human Rights Watch

Прокурори Київщини завершили розслідування і передали матеріали справи до суду щодо 41-річного стрільця Нацгвардії РФ, який розстріляв цивільну автівку з людьми під окупації Гостомеля. Чоловік та жінка, які були у салоні машини, загинули.

Про це повідомляє пресслужба Київської обласної прокуратури.

Йдеться про події 25 лютого 2022 року. Тоді, за даними слідства, в окупованому Гостомелі близько 10 годин ранку, 41-річний стрілець Нацгвардії РФ разом з іншими російськими солдатами розстрілювали автівки, на яких місцеві намагалися вибратися з селища.

Слідство дійшло висновку, що саме цей солдат РФ з автоматичної вогнепальної зброї розстріляв автомобіль з двома мирними жителями, які прямували в бік міста Буча. Від отриманих поранень чоловік та жінка померли на місці.

У лютому 2025 року столичні правоохоронці висунули підозру цьому солдату РФ, а нині розслідування завершили й направили матеріали до суду.

"Прокурори Київської обласної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт стосовно 41-річного військовослужбовця РФ, стрілка моторизованого взводу 1 відділення загону мобільного особливого призначення Управління Федеральної служби військ національної гвардії РФ по Красноярському краю "Ратибор" Сибірського округу військ національної гвардії РФ", — йдеться у повідомленні обласної прокуратури.

Солдат РФ, якого підозрюють у вбивстві жителів Гостомеля під час окупації селища. Telegram/Поліція Київщини

Його заочно судитимуть за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаних із закінченим замахом на умисне вбивство, вчинене за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28 та ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України). Санкція статті передбачає до 15 років позбавлення волі або довічне ув'язнення.

Раніше українські правоохоронці повідомили, що встановили імена ще трьох офіцерів Росгвардії, які 25 лютого 2022 року в Гостомелі розстріляли цивільних українців у 12 автомобілях. Зокрема, вже передали до суду справу щодо 52-річного командира спеціальної машини загону мобільного особливого призначення ОМОН "Ратибор" управління Росгвардії по Красноярському краю.

Напередодні, 2 квітня 2025 року, минула третя річниця звільнення Київщини від російської окупації. У містах відбулися пам'ятні заходи щодо вшанування загиблих під час окупації цивільних і полеглих на фронті. Зокрема, в Ірпені відкрили меморіальний комплекс "Блокпост "Караван Гала", присвячений обороні міста від військ РФ.

За даними Офісу генпрокурора, від початку повномасштабного вторгнення РФ і до кінця січня 2025 року в Україні зареєстровано 150 447 воєнних злочинів. За цей час до українських судів передали 543 обвинувальні акти за 438 статтею Кримінального кодексу — "воєнні злочини".

Вироки винесли вже 141 людині, проте лише 19 росіян засудили очно. Решта отримали покарання заочно, за процедурою in absentia, тобто без присутності обвинуваченого у залі суду.

Чи означає це, що за тисячі воєнних злочинів нікого не покарають? Чи є шанси, що злочинці таки опиняться за ґратами й чи відбувають покарання ті, кого вже засудили не заочно? Редакція розслідувань Суспільного розібралася, як працює правосуддя над окупантами та що буде з вироками, які ухвалюються in absentia.

Джерело