Ольга Бєлова, директорка Товариства “Вилковський рибзавод”. Суспільне Одеса
Наразі вигода від промислового вилову зменшилась. Однією з причин є подорожчання лотів, які рибалки платять незалежно від кількості виловленої риби, додала жінка.
"У мене лот коштує 170 тисяч. Там 22 тонни оселедця, три тонни сазана, близько 30 тонн риби я маю отримати. Я її, звісно, не зловлю. Вони нам нав'язані, ці квоти. Ми хочемо чи не хочемо — ми її купуємо, цю рибу. Разом з оселедцем ми купуємо товстолоба, леща, карася, сазана, щуку і всі види риби, які є в дозволі".
Для підвищення промислового вилову не вистачає кадрів, адже з мобілізацією багато хто пішов на фронт, продовжила Ольга. Ті рибалки, які залишились, або вже пенсійного віку, або недостатньо досвідчені.
"У мене на підприємстві 80% — це пенсіонери. Також люди з інвалідністю і багатодітні. Дуже важко знайти співробітників. Так, вони досвідчені, але коли людині 70 років і коли 30 — це різні речі. Так, у неї досвід, але фізично людині, якій 70 років, важче, ніж у 30", — підкреслила директорка.
Рибалки готуються до виходу на воду. Суспільне Одеса
"Люди не хочуть виходити на лов"
Без необхідних документів та дозволів рибалкам заборонено виходити на воду. За словами голови Дунайської асоціації риболовецьких господарств Лариси Щьолокової, під час повномасштабного вторгнення бюрократія збільшилась.
"Вже майже три роки ми воюємо з Державним агентством рибного господарства, яке ввело в дію проведення аукціонів на водоймах України. Раніше ми платили за те, що ми спіймали. Заплатили податки державі — спимо спокійно. Зараз ми платимо за воду, а потім за те, що спіймаєм", — скаржиться жінка.
Лариса Щьолокова, голова Дунайської асоціації риболовецьких господарств . Суспільне Одеса
Річка Дунай — це не тільки зона відповідальності Державного агентства рибного господарства. Це ще й землі Дунайського біосферного заповідника, підкреслила Лариса. Тому рибалки повинні отримати два дозволи.
"Поки їх отримаєш… Мало того, що нам не дають ловити, поки ми не пройдемо аукціони, що є вже порушенням законодавства. Вони чекають, щоб ми купили цю рибу, тоді нам дають дозвіл. Пробачте, це інше законодавство, це інші ліміти, це інша риба".
Також додались і додаткові перевірки з боку прикордонної служби, продовжила Лариса. Для людей ввели пропуск на територію прикордонної смуги.
"Людина прописана, у неї є паспорт, це прибережний лов, він не йде на море, є обмежені ділянки. Які ще пропуска? Їх і так штурмує інспекція, яка незаконно забирає у них посвідчення. Потім штурмує водна поліція, Держрибінспекція, екологічна інспекція. Я не знаю, хто ще к нам не приїздить, щоб поштурмувати цих рибалок. Люди не хочуть виходити на лов", — прокоментувала Лариса.
Рибалка на човні. Суспільне Одеса
"Ми робимо запит, щоб зрозуміти, були порушення або ні"
Термін видачі дозволу на вилов становить 30 днів, підкреслила начальниця відділу біоресурсів Департаменту екології Одеської обласної військової адміністрації Наталія Шевченко. За її словами, протягом цього часу відбувається отримання погодження від спеціальної адміністрації Дунайського біосферного заповідника.
"Ми робимо запит до Державної клінічної інспекції Південно-Західного округу, щоб зрозуміти, були порушення або не були. Готуємо пакет документів для видачі, оскільки він видається на підставі розпорядження голови Одеської ОДА. Все це займає певний проміжок часу. Крім цього, у нас є інші проблемні питання, пов'язані з тим самим природно-заповідним фондом", — розповіла Наталія.
Наталія Шевченко, начальниця відділу біоресурсів Департаменту екології ОВА. Суспільне Одеса
"Чим більша ціна, тим більшою є можливість виловити живого біоресурсу"
Рибалка може вибрати собі лот у залежності від його матеріально-технічного забезпечення, зазначив начальник Одеського рибоохоронного патруля Сергій Циганок. Лоти формуються трьох видів: мінімальний, середній і максимальний.
За словами чоловіка, мінімальний коштує близько 92 тисячі гривень, середній — 160 тисяч, і максимальний — 250. Ціна залежить від об'єму виловлених живих водних біоресурсів.
"Чим більша ціна, тим більше в тебе є можливість виловити живого біоресурсу. Це дунайські оселедці, це рослиноїдні, все, що є в Дунаї. Якщо ми беремо Дунайського оселедця — 12 тонн. Виходите на ринок і бачите цінову політику — 90 тисяч гривень 12 тонн. При умові, що він виловиться", — прокоментував чоловік.
Сергій Циганок, начальник Одеського рибоохоронного патруля. Суспільне Одеса
На думку рибалок, ще однією складністю для них є погано налаштована програма "Є-риба". Система була впроваджена в рамках цифровізації та євроінтеграції, зауважив Сергій Циганок.
"Наразі "Є-риба" прибирає повністю контакт між рибалкою і державною установою. Так, ми розуміємо, що наразі вона працює не так, як хотілося всім. Ми такі самі користувачі, ми бачимо, як вона працює. Але Держрибагентством вживаються всі необхідні заходи для того, щоб цей продукт працював", — резюмував чоловік.
Дунайський оселедець. Суспільне Одеса
На момент виходу цієї статті у Вилково покращився вилов оселедця через незначний підйом води. Проте, за словами рибалок, з минулими роками вилов порівняти неможливо.
Зазначимо, що з 1 квітня в Одеській області запроваджена нерестова заборона на любительський та промисловий вилов риби. Про це повідомили в Одеському рибоохоронному патрулі. Правилами затверджено основні терміни нерестової заборони на водоймах Одеської області. Зокрема, з 16 квітня по 30 травня — заборона діє на річці Дунай.
Дунайський оселедець на столах місцевих жителів. Суспільне Одеса