Масовані атаки дронами: які наслідки має змінена тактика РФ у завданні ударів по Харкову

Речник облпрокуратури Дмитро Чубенко тримає у руках уламок російського безпілотника “Герань-2”, який впав на території Шевченківського району Харкова, 5 листопада 2024 року. Суспільне Харків/Євген Гертнер

Росіяни змінили тактику завдавання ударів по Харкову: тепер вони використовують масовані удари дронами "Герань-2". Самі ж удари завдають хаотично.

У чому полягає логіка нової тактики та як вона стала можливою — Суспільному розповів речник Харківської облпрокуратури Дмитро Чубенко. Далі — пряма мова.

Використовують від 10 до 15 безпілотників

Як зараз відбуваються атаки РФ?

Зараз вони використовують групу БпЛА для завдання ударів. Тому зараз велика кількість завдається по Харкову протягом півгодини-години. Для цього використовують БпЛА "Герань-2". Це аналог "Шахеда", але вже виготовлено не в Ірані, а на території Росії.

Уламки російського безпілотника “Герань-2”, який впав на території Шевченківського району Харкова, 5 листопада 2024 року. Суспільне Харків/Євген Гертнер

Кінець березня та початок квітня — вже сім або ж вісім вже масованих ударів по Харкову, від 10 до 15 БпЛА використовується. Це дійсно дуже сильно шкодить роботі ППО, оскільки чим більше повітряних цілей, тим важче збивати їх, оскільки кількість систем не збільшується в моменті польоту цих БпЛА, а кількість БпЛА збільшується.

Тобто ППО складніше працювати, оскільки більше цілей, відповідно більше їх пролетить і менше буде збито, оскільки є якесь обмежені можливості за кількістю ударів по цих повітряних цілях.

Що саме атакують росіяни у Харкові?

Росіяни кожного разу використовують різні цілі для завдання ударів. Колись це може бути декілька обстрілів поспіль промислова зона, колись це може бути житлова забудова.

Зрозуміти, що буде наступним, або проаналізувати системність попередніх ударів — неможливо. Оскільки цієї системності по цілях немає. Вони обирають (цілі — ред.) по внутрішніх принципах, які нам невідомі, залежно від тих цілей, які вони планують досягнути.

Уламок “шахеду” після обстрілу Харкова, 8 квітня 2025 року. Суспільне Харків/В’ячеслав Мавричев

Якщо ж вони планують залишити без якоїсь однієї там з комунікацій — тепла, електроенергії, світла, водопостачання, то вони обирають одну ціль. Якщо вони планують створити якісь панічні настрої в місті, — вони б'ють по житловій забудові, що негативно, відповідно, впливає на жителів міста. Як вони ухвалюють рішення, що на це впливає — сказати неможливо. Це знають лише ті люди, які ухвалюють ці рішення: керівники якихось підрозділів, генерали, які цим займаються.

Як змінилася будова безпілотників?

Зрозуміти, який тип бойової частини використовувався на будь-якому озброєнні дуже важко. Оскільки після вибуху, що ракета, що БпЛА залишаються маленькі частини цього озброєння, які розлітаються навкруги. Тобто вони не залишаються цілим.

Уламки “Шахеда”, який влучив по Холодногірському району Харкова вранці 1 лютого 2025 року. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник

Бойова частина — це такий елемент будь-якого озброєння, який найбільше знищується, оскільки це є епіцентр вибуху. В нашому регіоні використання касетних боєприпасів термобаричних встановлено не було юридично під час проведення експертиз. Але я не виключаю, що і така бойова частина могла використовуватись. Наприклад, по різних ударах, по різних цілях є різні руйнування. Візуально ми, в принципі, можемо казати про те, що десь менш потужною була бойова частина, десь більш потужною.

Наслідки влучання російським безпілотником по будівлі училища у Харкові, 1 серпня 2023 року. Суспільне Харків/В’ячеслав Мавричев

Руйнування також залежать від багатьох факторів. У що саме стається влучання: в землю, в асфальт, наскільки ця поверхня тверда або м'яка; це будівля багатоповерхова чи одноповерхова. Якщо будинок багатоповерховий, він панельний чи він з цегли? Він царського періоду 1900-х років чи він радянської побудови, чи він з сучасної цегли? Скільки там цегли товщиною? Буває також, що йде цегла, а потім ще бетон, іще і ще — таке, що навіть в житлових будинках в старих, там така товщина, що і "Шахед" не проб'є.

Як росіяни обирають, чим бити по Харкову

Чому росіяни атакують Харків "Молніями"?

Все залежить від тих цілей, які ставлять для себе росіяни. Щодо потужності ураження, щодо наслідків, щодо того, якої потужності вибух необхідний для того, аби своїх цілей досягнути.

Уламки безпілотника “Молнія”, Шевченківський район, Харків. Суспільне Харків/Олександр Ставицький

Також треба розуміти, що існує велика кількість підрозділів з різним типом і озброєння, і можливостей у Російської Федерації. Це як і приватні військові компанії, так і контрактники, мобілізовані. В кожного з підрозділів є свої завдання, свої можливості матеріально-технічні. Хтось виготовляє дрони самостійно на базі своїх підрозділів, комусь передають від Міноборони контрактними. Щодо виготовлення "Молнії", то це може здійснюватися на базі якихось бригад, оскільки їхнє виготовлення доволі просте з фанери, пінопласту, ізострічки.

"Ланцет", "Герань", "Молнія" — це залежить від великої кількості факторів. Приміром, більше пускових установок (раніше — ред.) було в Курській, в Брянській області, які дуже недалеко від Харківської області й тому було багато "Гераней". Потім загострюється ситуація десь на півночі України й росіяни туди перекидають свої підрозділи бойові, тому що їм потрібно більше "Гераней" потрібно на Донецькому напрямку.

Російський ударний дрон “Ланцет”. AP

Було затишшя із "Молніями" декілька тижнів, потім обстріли кожен день. Потім — знову на місяць немає цих обстрілів. Відповісти складно і в принципі неможливо передбачити через те, що це реальна війна в режимі реального часу і вона не статична, вона динамічна.

Звідки зараз найбільше атакують Харків?

Пуски "Шахедів" по нашому регіону здебільшого здійснюються з Бєлгородської, з Курської області, з Брянської області. Дуже по-різному це відбувається: бувають і з декількох областей одночасно, буває, що тривалий період з однієї області запускають. Знову ж таки, це залежить від ротації, від бойових розпоряджень, від тактики та активності ведення бойових дій на лінії бойового зіткнення. Чіткості й зрозумілості в цьому точно неможливо визначити.

Уламки російського “Шахеда” після влучання в землю у Харкові, 26 березня 2024 року. Суспільне Харків/В’ячеслав МавричевЧи призвела нова тактика РФ до більшої кількості руйнувань?

Що удари по одній "Герані" вдень, що 15 "Гераней" влучить по Харкову — результати будуть в коефіцієнті на одну "Герань", вони будуть однакові ці руйнування. Але, якщо ми кажемо про захист харківського неба і їхнє збиття, то звичайно: чим більше "Гераней" летить, тим менше їх зіб'ють.

"Вони бачать свою ефективність"

Чому взагалі стала можливою та необхідною нова тактика РФ?

Росіяни прийшли до тактики групових обстрілів і запусків групи БпЛА через те, що вони бачать в цьому свою ефективність, оскільки меншу кількість БпЛА вдається збити фізично. До того ж це гарний інфопривід для них, що масований удар вони вчинили, пошкодили щось, це викликає резонанс.

Поранений внаслідок атаки БпЛА на Новобаварський район Харкова, 4 квітня 2025 року. Суспільне Харків/В’ячеслав Мавричев

Люди про це спілкуються на вулицях, з друзями, ось черговий удар, як важко жити. Але росіяни цього і досягають. Вони цього і хочуть, щоб люди спілкувались між собою про те, як важко жити зараз, і яка велика небезпека. Це один з прийомів інформаційно-психологічного впливу. І як не крути, це їм допомагає, але від цього не відійти. Є люди, багато цивільних людей, які не готові до цієї війни, яким складно це сприймати. Росіяни цим користуються, вони продовжують.

Поранений внаслідок атаки БпЛА на Новобаварський район Харкова, 4 квітня 2025 року. Суспільне Харків/В’ячеслав Мавричев

Цій тактиці нічого не заважало бути можливою раніше. Але вони зараз прийшли до цього, що зараз це необхідно. Можливо, це і пов'язано із тим, що є покращення програмного забезпечення. Цих "Гераней" не існувало ще два роки тому, їх тільки починали виготовляти налаштовувати їх виробництво. Спочатку росіяни використовували "Шахеди", розуміючи, що вони їх влаштовують і по тактико-технічних характеристиках, і за результатами цих обстрілів, і по управлінню, і по тому, як особовий склад їх використовує. Все це влаштовувало і вони почали виготовляти (ударні дрони — ред.) самостійно.

РФ вдосконалює свої ударні дрони?

Звичайно, росіяни змінюють і покращують обладнання своїх БпЛА — як програмно, так і елементи, які використовуються не для польоту, для ураження бойової частини. В тому числі для завдання групових ударів БпЛА необхідна їхня комунікація, взаємодія цих БпЛА.

Елемент безпілотника, яким атакували Холодногірський район Харкова 2 квітня 2025 року. Суспільне Харків/В’ячеслав Мавричев

Як саме вони здійснюються: чи системно-програмно запрограмована велика кількість БпЛА управляється одним оператором чи великою кількістю операторів, я не готовий сказати, оскільки це доволі новий для Харкова підхід.

Читати ще

“Кулак” для прориву ППО: оглядач “Мілітарного” — про нову тактику ударів дронами по Харкову

Читати ще

Нова загроза: РФ використовує БпЛА, що розкидають вибухонебезпечні предмети — МВС

Джерело