Нафтопереробний завод Persian Gulf Star Co. (PGSPC) в Бандар-Аббасі, Іран, 9 січня 2019 року. Getty Images/Ali Mohammadi/Bloomberg
Іран заявив США під час минулотижневих переговорів, що готовий погодитися на певні обмеження у збагаченні урану, але вимагає надійних гарантій того, що президент Дональд Трамп не відмовиться від нової ядерної угоди, як це було у 2018 році.
Про це в п’ятницю повідомив високопоставлений іранський чиновник, пише Reuters.
Другий раунд переговорів між Тегераном і Вашингтоном запланований на суботу в Римі. Перша зустріч відбулася тиждень тому в Омані, і обидві сторони оцінили її як позитивну.
У лютому Трамп відновив політику "максимального тиску" на Іран і дав зрозуміти, що готовий до силових дій, якщо Іран не зупинить програму збагачення урану. У 2018 році під час своєї першої каденції він вийшов з ядерної угоди 2015 року між Іраном та шістьма світовими державами й відновив жорсткі санкції.
Тегеран із обережністю ставиться до нових переговорів, зберігаючи скептицизм щодо їхньої результативності. Попередня адміністрація Джо Байдена не змогла задовольнити вимогу Ірану щодо юридичних гарантій, що жодна наступна адміністрація США не відмовиться від угоди.
Чиновник, який говорив на умовах анонімності, зазначив, що Тегеран має чітко визначені "червоні лінії", встановлені Верховним лідером Алі Хаменеї: Іран не згорне повністю програму збагачення, не демонтує свої центрифуги й не погодиться знизити обсяги збагаченого урану до рівнів, передбачених угодою 2015 року.
Іран також не готовий обговорювати свою ракетну програму, яку вважає поза межами ядерної тематики.
За словами джерела, під час непрямих переговорів в Омані стало зрозуміло, що Вашингтон не вимагає повної зупинки ядерної діяльності Ірану — і це може стати підґрунтям для справедливих перемовин.
У п’ятницю Іран заявив, що досягнення угоди можливе, якщо США «виявлять серйозні наміри та не висуватимуть нереалістичних вимог».
Американський переговорник Стів Віткофф раніше заявив у соцмережі X, що Іран "має зупинити й ліквідувати своє збагачення урану", щоб досягти угоди з Вашингтоном.
При цьому Тегеран погодився співпрацювати з МАГАТЕ — "єдиним прийнятним органом у цьому процесі", щоб гарантувати мирний характер своєї програми, зазначив співрозмовник. За це, сказав він, Вашингтон має негайно скасувати санкції щодо іранського нафтового та фінансового секторів.