Як топили крейсер “Москва”: деталі операції зі знищення флагмана РФ

Дмитро Плетенчук, речник ВМС України. Суспільне Одеса

Чи можемо ми на третій рік після цієї події поговорити про якісь деталі про цю операцію? Можете розповісти про те, чи був збіг факторів, які зіграли на руку військово-морським силам?

Підготовка, вдале планування, професійне застосування і удача. Це ті три компоненти, з яких… ні, треба додати ще важливий четвертий компонент – російське нехлюйство. Все це разом в результаті призвело до затоплення крейсера "Москва".

По-перше, ми планували цю операцію і, відповідно, готувалися до неї. По-друге, звісно, професіоналізм виконавців зіграв свою важливу роль. І, звісно, удача в тому, що насправді, як вже зазначав командувач ВМС, віцеадмірал Олексій Неїжпапа, для такого великого корабля, навіть дві такі ракети, це, зазвичай, замало. Але проте дуже вдало влучила ця ракета. Один з відсіків, які вона пошкодила, це був пункт управління боротьбою за живучість. І, відповідно, команда залишилась, фактично, без відповідного керівництва. Хоча насправді кожен з моряків військових знає, що він має робити в випадку пошкодження корабля. Кожен знає свою роль і місце. І чому вони не виконали повністю всі відповідні алгоритми, залишиться, мабуть, таємницею на завтра для нас.

Ну, і, окрім того, щодо четвертого компонента — російського нехлюйства — так, він зіграв свою роль, тому що росіяни насправді не очікували від нас таких спроможностей. Вони почували себе безпечно там, де вони перебували.

Щодо ключової ролі цієї події — так, це став таким поворотним моментом. Хоча треба зазначити, що навіть знищення "Москви" не одразу навело росіян на думки про те, що північну частину Чорного моря їм більше відвідувати не варто. Ми були вимушені ще один корабель знищити — "Василь Бех" він називався, для того, щоб вони нарешті зрозуміли, що тут робити нема чого.

"Сама операція тривала менше ніж годину"

Якщо говорити про деталі, скільки тривала операція після її початку? І коли ми змогли відстежити, що саме вже трапилось з "Москвою", коли точно зафіксували: "йде на дно"?

Зафіксували практично одразу. Зафіксували не лише ми, зафіксували і партнери. Всі побачили результати, і сама операція тривала менш як годину.

Взагалі у нас є таке прислів’я, що морський бій швидкоплинний. Іноді це звучить як сарказм або просто жарт військово-морський, який застосовується в побуті в деяких ситуаціях, але це правда. Морський бій швидкий, тому що море це стихія, і тут нема окопу, ти не сховаєшся у складках місцевості від обстрілу. І в разі ураження маєш боротися за виживання, тому що навколо море, зазвичай воно глибоке і холодне, може бути ще й в штормі.

Тому, відповідно, так, цей бій теж був швидкоплинний, але фактично закінчили нашу справу самі росіяни. Тобто так само неумілі дії та нехлюйство призвело до того, що пошкоджений, але ще на плаву корабель, вони фактично самі втопили в результаті.

По-перше, було хвилювання моря, три бали. Це не додавало їм, звісно, в питаннях щодо боротьби за живучість цього корабля. Слід розуміти, що погода була теж ще не тепла, це фактично ще період штормів і дії щодо пожежогасіння так само призвели до того, що фактично деякі відсіки були заповнені водою. У результаті під час буксування крейсер "Москва" затонув.

Будь-яка операція — це етап планування, етап підготовки. Як багато в нас було інформації про "Москву"?

Нам було достатньо інформації, що це "Москва" і де вона перебуває. Коли її було відповідним чином відмічено на засобах фіксації, в результаті ми отримали точні координати щодо її місцеперебування. І було ухвалено рішення щодо її знищення. Це все відбувалося дуже швидко, тому що всі розуміли важливість цієї події. І так фактично це можна назвати вдалим полюванням.

"Москва" мала власну систему ППО, яка складалась з трьох рівнів. Що пішло не так?

Вона мала відбити цю атаку, але за інформацією, що в нас є в наявності, складалося таке враження, що два з трьох ешелонів фактично були незалучені, тобто пости були порожні. І так, повторююся, що ворог не очікував, що він потрапить в цій частині моря під обстріл протикорабельними ракетами. Але в будь-якому разі, звісно, маючи на борту 86, як я пам'ятаю, ракет 5В55, тобто це С-300 фактично тільки в корабельному варіанті. Вони, звісно, мали б відбити цю атаку, проте…

Крейсер “Москва”, квітень 2022 року. Mike Right / Twitter

Навіщо крейсер "Москва" був у Чорному морі: роль корабля в операціях РФ

Знищення "Москви" досі описують як ситуацію, яка врятувала Одесу від російського десанту, і можливо навіть врятувала Одесу і одеситів від міських боїв з російськими військовими. Це дійсно так?

Так, ми готувалися до таких боїв. Я так само був в протитанковому резерві і тоді ще не речник ВМС, а просто пресофіцер. Тому так, ми готувалися саме і до такого варіанту розвитку подій. Однак, це, звісно, теж відіграло свою роль, це корабель, який мав забезпечувати все це угрупування, як мінімум — забезпечити його керуванням, тобто управлінням операції. І, відповідно, це зменшило, звісно, вірогідність подібних операцій. Зменшило навіть не тому, що керування могло бути втрачено, а тому, що стало зрозуміло, що підійти до узбережжя тепер неможливо.

І якщо на першому етапі ми готувалися до оборони узбережжя, відповідним чином це узбережжя захищали інженерними спорудами, вибуховими, невибуховими, то в цій ситуації для росіян, які вже обстрілювали наше узбережжя штатним озброєнням корабельного типу, стало зрозуміло, що підійти на таку відстань – це така лотерея, насправді. І після цього ці плани мали змінити.

Є і інші фактори, які вплинули. У першу чергу, це відсутність успішної операції суходолом. Тому що, знаючи росіян, вони могли, в принципі, піти на такий ризик — на втрату половини десантних кораблів. Тобто для них це нормально. Але в будь-якому разі подібні операції не відбуваються як самостійний вид операцій.

На початку вторгнення можна було бачити десантні кораблі навіть з Одеси, з узбережжя. Багато розмов було про те, чому не розпочиналася операція. Одна з версій була про те, що погода також стала на сторону України та не давала підійти.

Погодні умови теж впливали. Це сезон штормів, і висаджувати морський десант з відкритої апарелі під час, наприклад, коливання моря, теж є обмеження. Коли тонула "Москва", було три бали. Висадки десанту, наскільки я пам'ятаю, за двох балів ще можливо, але не більше. І, звісно, це все мало значення. Так само як свого часу на Майдані вітер дув від нас в сторону наших противників і рятував нас, так само і тут погода відіграла своє важливе значення.

Але, в будь-якому разі, повторююся, що для росіян втрати, навіть 50 відсотків — це нормально, вони це закладають. І, в принципі, вони могли так само спробувати висадити десант не в самому морі, а підійти до берега безпосередньо і висаджувати. Сама "Москва" не могла ніякий десант, звісно, висадити. Це лише великі десантні кораблі, які вони попередньо перед тим додатково завели в акваторію Чорного моря, саме для проведення цих операцій.

Марка Укрпошти “Русскій воєнний корабль, іді…”. Укрпошта

Чи погоджували операцію по знищенню "Москви" з союзниками?

У березні 2025 року був опублікований матеріал в "Нью-Йорк Таймс" про те, що начебто США були злими і розлюченими на Україну, бо Україна не попередила про операцію. Що ви думаєте з цього приводу? На скільки це могло вплинути на підтримку з боку союзників.

Я думаю, що, по-перше, треба ретельніше свої джерела перевіряти, а по-друге, треба більш сумлінно ставитися до інтерпретації української мови у іноземних виданнях, тому що навіть в тому контексті, в якому в українському медіаполі це було висвітлено, воно не відповідало оригіналу. А по-друге, інформація, яка була зазначена там, вона так само не відповідає дійсності, тому що не було ніяких погоджень і процедури погоджень з нашими партнерами щодо подібних застосувань.

Ви хочете сказати, що операція повністю українська від етапу планування та координат до самої атаки?

Рішення ухвалювалося у ВМС України — це наша зона відповідальності. Принаймні, як мінімум, воно не погоджувалося за межами Збройних сил перед тим, як її провести.

Щодо отриманих цілевказівок, інформації від партнерів щодо місцеперебування "Москви" — ця інформація теж не відповідає дійсності. Вона була відповідним чином знайдена, зафіксована і надані вказівки до ураження нашими засобами ведення розвідки. І це було зроблено штатними засобами навіть. Це другий важливий момент, тому можу вас запевнити, що так, ця інформація не відповідає дійсності.

Ба більше, зброя, якою було знищено "Москву", так само українського виробництва. Тобто оці три основні фактори — зброя, координати, погодження — все було в межах ВМС.

А щодо того, що ця операція розлютила союзників? Якщо ви кажете, що це теж не відповідає дійсності, чи можете сказати, якою була реакція союзників?

Ми цю інформацію не підтверджуємо, так само як ми її не підтверджуємо щодо негативної реакції. Була реакція, але на міжособистому рівні, яку, звісно, озвучувати не буду. Але в будь-якому разі маю зазначити, що в той момент подібних емоцій або реакцій ми не спостерігали. І дізналися про це так само з цієї статті. Тому, можу вас запевнити, що щодо бурхливої реакції, яка там описана з боку партнерів, ця інформація теж не відповідає.

Ще одне питання — щодо перемир'я в Чорному морі. Як ви вважаєте, наскільки реалістичний такий сценарій? І що думають про це у Військово-Морських силах України?

Військово-Морські сили України вважають, що в першу чергу для нас основним фактором дотримання перемир'я є відсутність обстрілів портової інфраструктури, безпека роботи нашого "зернового коридору", який є критично важливим для української економіки, який є фактором стабільності в нашій країні. І так, для нас відсутність цих ударів — це є основна умова.

Станом на зараз, безвідносно домовленостей і їхньої формалізації, маємо зазначити, що обстріли відсутні з моменту початку цих перемовин, якщо брати конкретно портову інфраструктуру. Загалом перемовини в основній своїй площині стосуються не стільки засобів ведення обстрілів, не стільки засобів збройного нападу, скільки об'єктів, які мають потрапити під ці обстріли. І наша умова — це портова інфраструктура. Це було озвучено президентом України Володимиром Зеленським, це було озвучено ВМС.

Якщо мовою фактів казати, ця вимога, якщо можна так це назвати, дотримується. Щодо решти вимог, які були озвучені іншими структурами вищого керівництва нашої країни, щодо перебування Чорноморського флоту у східній частині Чорного моря, щодо незастосування систем озброєння, щодо руху військових кораблів — ці умови, якщо вони існують… Тому що ми з вами формалізованого документа ще не бачили, вони під питанням. Але наша основна умова зараз фактично виконується.

Джерело