“Чекаємо і боремся”: у Києві зібралися родичі військовополонених, які утримуються в Чечні

Акція родичів військовополонених, які утримують в Чечні. Київ, 27 березня 2025 року. Суспільне Новини/Анна Самара

У Києві біля Верховної Ради сьогодні, 27 березня, відбулася акція родичів військовополонених, які утримуються в Чечні. Кількадесят людей приїхали з різних міст України.

Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного.

Учасники мітингу розповідають, що інформації про їхніх рідних майже немає. Про те, що військові перебувають у чеченському полоні, дізнаються з пабліків і Telegram-каналів. Вимога мітингувальників — посилити зусилля задля повернення українських полонених з Чечні.

Акція родичів військовополонених, які утримуються в Чечні. Київ, 27 березня 2025 року. Суспільне Новини/Анна Самара

Акція в підтримку військовополонених, які утримуються в Чечні. Київ, 27 березня 2025 року. Суспільне Новини/Анна Самара

Учасниця акції Ганна розказала, що її чоловік утримується в полоні в Чечні понад два роки. Його разом з іншими побратимами з 10 бригади взяли в полон на початку березня 2023 року. Трьох із них у червні того ж року обміняли.

"В цих трьох хлопців ми і дізнались, що наші рідні в Чеченському полоні. Дякувати Богу, що вони живі. Чоловік навіть передав був кусочок листа, щоб ми його дочекались. Ми його чекаємо. Ми боремся за їх повернення так, як вони борються за нас. Вони до останнього стояли за нас на нулі", — сказала пані Ганна.

Акція родичів військовополонених, які утримують в Чечні. Київ, 27 березня 2025 року. Суспільне Новини/Анна Самара

Акція родичів військовополонених, які утримують в Чечні. Київ, 27 березня 2025 року. Суспільне Новини/Анна Самара

Більше року чекає з полону свого племінника пані Ірина. Жінка розповіла, що військового полонили 17 лютого 2024 року. І вже через чотири дні його родина про це дізналася через Telegram.

"Побачили його із чеченськими представниками. "Ахмат сила" вони там казали. Ну і наш захисник називає себе: ім'я, по-батькові, звідки. Щодо стану, раніше, коли показували фото, був ще нічого, а зараз — синці під очима, худорлявий дуже став. Ну оскільки молодий хлопець поранень не бачимо, але бачимо, що йому не добре. Тому чекаємо і боремся", — сказала жінка.

Акція родичів військовополонених, які утримують в Чечні. Київ, 27 березня 2025 року. Суспільне Новини/Анна Железняк

Попередні акції з вимогою повернути військовополонених, які утримуються в Чечні, відбулися у Києві 6 і 7 березня.

За інформацією Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими наразі відомо про понад 150 українських військовослужбовців, які можуть перебувати на території Чечні.

36 українських військовополонених знаходяться у статусі "пошук особи", та решта — підтверджені з різних джерел, зазначають у Координаційному штабі. За їхніми словами, Міжнародний комітет Червоного Хреста не підтверджує перебування в полоні українців на території Чечні.

Що відомо про обміни військовополоненими

Останній обмін полоненими між Росією та Україною відбувся 19 березня. Вдалося звільнити військових ЗСУ, Нацгвардії, ТРО, ВМС та прикордонників. А також захисників Маріуполя, тих, хто брав участь в Курській операції, та операціях на Донеччині, Луганщині, Херсонщині, Сумщині та у Харківській та Запорізькій областях. Від початку повномасштабного вторгнення РФ Україна повернула з російської неволі 4306 полонених.

В Україні в Реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин станом на кінець вересня 2024 року є дані про 55 тисяч людей.

10 лютого стало відомо, що співробітники російської Федеральної служби виконання покарань (ФСІН) мали доручення від керівництва катувати українських військовополонених через кілька тижнів після початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року.

Медійна ініціатива за права людини повідомляє про 140 місць утримання у полоні українських військових та цивільних громадян як на території Росії, так і на тимчасово окупованих територіях України.

Джерело