Безпілотний трактор на полях Донеччини. Фермери самі розміновують землю: як шукають боєприпаси й чи чекати на допомогу

Безпілотний трактор, Долина, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Такі технології побачили у колег з Харківської області, розповідає директор сільгосппідприємства Євген Астрахов. Машина коштувала аграріям 10 тисяч доларів.

"Трактор на гідравліці, за допомогою радіопередавача ним керуємо. Це як гоночна машина", — пояснює аграрій.

Директор сільгосппідприємства “Дружба” Євген Астрахов, Долина, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

За словами директора "Дружби", заміновані всі 2700 гектарів землі підприємства. Фермери самі знаходять боєприпаси, потому викликають ДСНС — піротехніки розміновують.

Наразі розмінували два десятки гектарів.

Залишки боєприпасів, Долина, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Сільгосптехніка, будівлі та ангари підприємства — все розбите обстрілами російських військ, ділиться фермер. Збитки називає у мільйони доларів — точну суму ще не підрахували.

Сільгосппідприємство мало не лише поля, одну з будівель обладнали для ремонту техніки.

Пошкоджена російськими обстрілами будівля сільгоспідприємства “Дружба”, Долина, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

"Тут все працювало. Зараз ми особливо сюди не заходимо, не прибираємо, тому що все в аварійному стані. Тельферпідйомний електричний механізм для підіймання та горизонтального переміщення вантажів був. Та все обладнання — все, що потрібно для техніки. Все у нас було під рукою, все для повноцінного сільськогосподарського підприємства", — згадує фермер.

Цьогоріч, розповідає Євген Астрахов, ще не знає, чи почнуть посівну на 20 гектарах розмінованого поля.

Цьогоріч у Донецькій області вперше почнеться гуманітарне розмінування, яким займаються міжнародні організації з протимінної діяльності. Згідно із державним планом, мають розмінувати майже 13 тисяч гектарів сільськогосподарських земель.

До першої черги увійшли деокуповані населені пункти Лиманської та Святогірської громад, тобто і Долина, де відновлюється "Дружба".

Розмінування полів у Святогірську Донецької області

За словами начальника Святогірської військової адміністрації Володимира Рибалкіна, спеціалісти наразі об'їжджають, вивчають всю цю ситуацію із замінуванням.

"Ми втратили поки що, на жаль, п'ять великих фермерських підприємств, які наразі не працюють через те, що дуже велике забруднення вибухонебезпечними предметами їхніх територій. Кожне з таких великих фермерських підприємств — було приблизно до ста робочих місць", — розповів Володимир Рибалкін.

Начальник Святогірської військової адміністрації Володимир Рибалкін, Святогірськ, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

За його словами, наразі фермери звільненні від податків через неможливість працювати. І всі вони дуже чекають на допомогу з очищенням землі від залишків снарядів.

Джерело