“Всі зброярі світу стежать за нами”. Українська зброя, стандарти НАТО, підготовка снайперів: інтерв’ю інструктора

Снайпер бригади “Помста” на псевдо “Лісник”, Донецька область. Суспільне Донбас

Марксмени, снайпери-розвідники та новий третій дивізіон

У снайперській справі з’явився третій дивізіон снайперів. Є дві військово-облікові спеціальності. Це "марксмен" (піхотний снайпер) і снайпер-розвідник.

"Марксмен" — це той, хто працює з напівавтоматичною гвинтівкою на середніх дистанціях у складі підрозділу. Дослівно – "точний стрілець".

Снайпер-розвідник — той, хто працює з гвинтівкою, яка стріляє на 800-1300 метрів і до півтора кілометра.

І третій дивізіон — це хлопці, які стріляють антиматеріальними гвинтівками. Це калібри 50 BMG та 14,5х114 міліметрів КПВТ. Їх вивели до окремого дивізіону, до окремої категорії. Там інша програма навчання. Вони довели свою неймовірну бойову ефективність на фронті.

Навички та вміння снайпера

"Професія, яку хоронять після кожної великої війни"

Далекий постріл — це складна балістика, потрібно в цьому розбиратися. Тому снайпер має трішки любити математику, бути акуратним, бути посидючим, бути здатним до навчання. Ну, природно, патріотично налаштованим. І звісно, мати гарну фізичну форму, бо навантаження колосальні.

Припустимо, Barret М107 важить десь майже 18 кілограмів, а Snipex важить 26 кілограмів важить. Є що нести — і туди, і назад. А звичайна гвинтівка близько 6-8 кілограмів важить, плюс боєкомплекст. Тому витривалість, фізична підготовка дуже важливі. І 75% втрати снайперів — це вхід-вихід на позицію.

Снайпери української армії змінюють позиції біля Бахмута, Донецька область, Україна, 2 травня 2023 р. Снайпери української армії змінюють позиції біля Бахмута, Донецька область, Україна, 2 травня 2023 р. Фото: АР/LibkosЗагалом, це професія, яку хоронять після кожної великої війни. Після Першої світової війни з'явилися нові види озброєння. Кажуть, снайпер — це неактуально. Починається Друга світова. Де наші снайпери? Стрілецький спорт — це як банківський депозит, куди снайперська справа щоразу йде після закінчення війни. У спорті вона росте технічно, тому з’являються нові марки порохів, нові моделі куль. Починається наступна війна — і знову запит.

Результативність снайпера

"Постріл має міняти ситуацію на полі бою"

Жоден снайпер не настріляє за свою кар'єру більше, ніж один артилерійський розрахунок за один день. Але постріл снайпера має щось міняти на полі бою.

Ми маємо критерії якості пострілу, а не кількості закритих цілей. Що змінилося після цього пострілу? Вирішилася доля бою або якась короткострокова ситуація була змінена.

Значна частина роботи снайпера — це розвідка та наведення артилерії. Якщо він створив дуже вдалу позицію, видавати її пострілом не завжди раціонально. У цій ситуації позицію бережуть. Він наводить арту, і результати будуть більшими.

У нас є снайпер, який має підтвердженими до десятка цілей, і при цьому має вдале наведення арти, де поліг цілий мотострілецький підрозділ ворога. Ось як рахувати його результативність?

Навчання фронтових снайперів. Фото: Суспільне Донбас

Дуже багато врятованих життів наших бійців. До прикладу, лише в одній операції, де брали участь снайпери з гвинтівками Snipex Alligator, врятували понад 300 життів наших хлопців.

Це дуже показовий випадок. Один із батальйонів тероборони працював із підрозділом наших українських "алігаторів", це було чотири гвинтівки. Батальйон потрапив у дуже складне становище. Там було багато поранених, були загиблі.

Вивести батальйон уже було неможливо. Могла статися трагедія. Тоді снайперський підрозділ узяв ініціативу у свої руки, погодив з комбатом операцію. Вони зайняли спеціальні висоти та, користуючись технічними характеристиками цієї зброї, — її глушником заглушено і вона має високу потужність, — вибили дорогу, якою батальйон був виведений. З моменту того, як вони взяли ситуацію під свій контроль, не було жодної втрати.

Постріл Ковальського

"Нічого випадкового не було"

Постріл КовальськогоВ грудні 2023 року СБУ повідомило, що український снайпер 13 Головного управління військової контррозвідки Вячеслав Ковальський зробив рекордний постріл — поцілив у російського військового з відстані 3800 метрів. Це стало світовим рекордом. Попередній рекорд датувався 2017 роком — тоді канадський спецпризначенець розташувався у висотній будівлі та з 3540 метрів вразив ціль. абсолютно виправданий. Це професіонал екстракласу. Дехто говорить, на такій дистанції важко прорахувати, вітер, що там було багато везіння. Я глибоко розумію цю тему, і переконаний, що там нічого випадкового не було.

Вячеслав Ковальський (зліва), український снайпер, який встановив світовий рекорд з дальності пострілу . СБУ

Людина з таким досвідом, з таким розумінням процесів снайперської справи, має надвисоке почуття моменту: коли стріляти, як стріляти. Об’єктивно і закономірно, що він встановив цей рекорд.

Я думаю, що його дуже довго не зможуть побити. Він довго протримається.

Розвиток снайперської справи та українська снайперську зброя

"Можна купити гвинтівку українського виробництва. І вона завжди влучає".

Снайперська справа в Україні розвивається дуже серйозно, дуже швидко. Наші українські виробники виготовляють одні з найкращих снайперських гвинтівок у світі.

Наприклад, щодо калібру 14,5 мм до КПВТ. Відома канадська компанія Cadex Defence, яка робить відмінні снайперські гвинтівки. Вони вже також зробили гвинтівку під цей калібр – 14,5х114 мм. Тобто тренди – хто задає?

Тобто за нами слідкують всі зброярі світу. Немов під мікроскопом. І ловлять ці моменти, аби швидко зробити відповідну гвинтівку, й вийти з нею на ринок.

Наші з такими гвинтівками вже воюють, і дуже вдало. Я можу відзначити ще гвинтівку UAR-10 — знаменита гвинтівка "марксмена". Вона настільки успішна і настільки якісно зроблена, це практично демонстрація високого класу інженерної школи України.

Я поясню. Вона зроблена на платформі "UAR Upper lower", який я дуже не люблю, тому що вона "хвора" від народження. Стріляє Upper, потрапляє LowerГра слів щодо значення в англійській мові. Тут мається: upper – вище, lower – нижче., і поєднання у них дуже слабке. Звісно, такою гвинтівкою досягти високого бою неможливо.

Американці зробили з цього недоліку плюс. Вони створили 5-6 прайслистів тюнінгу. Цю гвинтівку можна "допилювати" нескінченно. Тобто вони продають гвинтівку, потім стрілець купує до неї щось, щось "допилює". Вона стріляє, потім знову перестає стріляти. Він знову щось купує і всі задоволені. Тобто ціла індустрія працює.

Ілюстративна світлина. Добровольці – снайпери 3-ї оперативної бригади Національної гвардії України “Спартан” під час занять зі стрілецької підготовки на одному із навчальних полігонів у Харківській області, 20 квітня 2023 року, ілюстративне фото: УНІАН

А можна купити гвинтівку українського виробництва: стріляти та чистити, чистити та стріляти. І вона завжди влучає. Я навіть для себе робив експеримент, поставив американську М110 та нашу UAR і відстріляв швидкі серії з однієї гвинтівки та з іншої. І подумки собі вирішив так.

От якби тобі сказали, що одну гвинтівку можеш узяти та з нею піти, яку ти забереш із собою? І я вибрав UAR. Щодо бойової ефективності, то взагалі результат приголомшливий. Я думаю, що коли після війни буде створено "Музей Перемоги", вона має там стояти, як один із символів цієї перемоги. Наша українська інженерна школа.

Точний снайперський постріл має чотири рівнозначні складові. Це гвинтівка, приціл, стрілець та патрон. Це ніби чотири колеса в автомобіля: спробуйте одне колесо спустити – і ви "приїхали". Тобто це рівнозначні чотири складові. Тому, коли ми говоримо, основна проблема — це патрон.

Інструктор Віктор Еланський. Фото: Суспільне Донбас

Але зараз ми маємо наш український патрон, який зроблений згідно з найкращими світовими стандартами. Ми його тестували найжорсткішим чином. І стандарт — найвищий — він не втратив. Україна виробляє чудовий патрон для і 308 калібру, і 308 Lapua Magnum.308 Lapua Magnum.

Це на початку війни нічого не було. Але динаміка розвитку професії просто неймовірна. І зараз найкраща зброя, яка є на планеті, є в нас на озброєнні.

Джерело