Вигадували “на папері” будівлі: Bihus.Info опублікували подробиці земельних махінацій у Києві групи Комарницького

Будівля КМДА в Києві. УНІАН

Журналісти Bihus.Info, які раніше отримали записи розмов депутатів Київради, чиновників КМДА та інших фігурантів справи про земельну корупцію, розповіли про особливості "туалетної схеми" привласнення землі в Києві.

Про це йдеться в новому розслідуванні.

Ці матеріали стали відомими завдяки НАБУ, яке в лютому оприлюднило результати операції "Чисте місто". Протягом кількох років правоохоронці прослуховували Комарницького та його найближчих соратників серед представників київської влади.

За версією слідства, у 2023−2024 роках ця група незаконно заволоділа та намагалася привласнити земельні ділянки загальною вартістю майже 100 млн грн через так звану "туалетну схему": спочатку приватизовувався невеликий об'єкт нерухомості, після чого через Київраду отримували значно більшу ділянку під ним.

"Хоча цей метод відомий і давно використовується, схема зазнала змін, адже більшість ділянок не мали жодних будівель", — зазначають в розслідуванні.

За даними Bihus.Info, пошуком привабливих ділянок у групі займались заступник голови КМДА Петро Оленич, заступник директора КП "Київблагоустрій" Олексій Мушта, голова земельної комісії КМР Михайло Терентьєв, а також менеджери Комарницького.

Передусім цікавили ділянки біля станцій метро, транспортних розв'язок та поруч з багатоповерхівками: на деяких планували збудувати торгові центри, а на іншій — апарт-готель.

Зазначається, що групі вдалося незаконно заволодіти в Києві 6 ділянками: поруч із метро "Контрактова", на Троєщині, на Нивках, неподалік від Голосіївського парку та двома біля станції метро "Житомирська".

А на ділянці поблизу метро "Берестейська" вдалося побудувати торговий центр, хоча мешканці сусідніх будинків виступали проти, зазначають Bihus.Info.

Журналісти також звернули увагу, що фігуранти створювали окрему компанію під кожне "виведення". Власниками ставали або родичі самих учасників схеми, або ж підставні особи.

Що відомо про справу про земельну корупцію у Києві

6 лютого НАБУ та САП провели операцію "Чисте місто" для викриття причетних столичних посадовців до корупції в земельній та бюджетній сферах міста. За даними слідства, учасники схеми знаходили перспективні земельні ділянки та реєстрували на підконтрольних осіб право власності на споруди, яких там ніколи не існувало. Надалі до міськради подавали заяви про надання права власності для обслуговування цих споруд, що давало змогу уникати торгів.

Серед підозрюваних: ексдепутат Київради Денис Комарницький, заступник голови КМДА Петро Оленич, голова комісії з земельних питань Михайло Терентьєв, член комісії Олена Марченко та інші учасники.

Загалом десятеро людей отримали підозру у справі про земельну корупцію. Семеро із них затримані. Ймовірного керівника злочинної організації Дениса Комарницького наразі розшукували. Згодом в НАБУ повідомили, що його оголосять в міжнародний розшук.

7 лютого Вищий антикорупційний суд обрав запобіжні заходи підозрюваним у земельній корупції столичним посадовцям.

Зокрема, заступника голови Київської міської держадміністрації Петра Оленича суд відправив під варту на два місяці — до 6 квітня, із можливістю внесення 15 мільйонів гривень застави. Згодом він вийшов із СІЗО під заставу. Його звільнили з КМДА на початку березня.

10 лютого НАБУ і САП у межах операції "Чисте місто" провели низку обшуків. Правоохоронці побували у пов'язаних з організатором злочинної схеми громадян. Під час обшуків правоохоронці, зокрема, знайшли в банківських скриньках понад 6,4 млн доларів США, 630 тис. євро та 800 тис. гривень.

Нещодавно Bihus.Info отримали розсекречені прослуховування фігурантів цієї справи. Йдеться про депутатів Київради, співробітників КМДА і ексдепутата Київради Дениса Комарницького. Журналісти опублікували деталі про їхні зв'язки. Також встановили інших представників столичної влади, які входили до "команди Комарницького".

Джерело