В Україні російський бізнес на 1 млрд гривень перейшов до власника з оточення голови Одеської ОВА Кіпера — “Схеми”

Голова Одеської ОВА Олег Кіпер. Суспільне Одеса

Бізнес російського підприємця Ігоря Наумця в Україні, активи якого оцінюються у 1 мільярд гривень, попри санкції РНБО та арешт, перейшов до нового приватного власника в обхід держави. Йдеться про холдинг "Юнігран", який видобуває корисні копалини з кар’єрів на Житомирщині та виготовляє тротуарну плитку – це виробничі комплекси, техніка, сотні вагонів, сотні гектарів землі.

Про це йдеться у розслідуванні "Схем" (проєкт "Радо Свобода").

Як з’ясували журналісти-розслідувачі, новим приватним власником цих активів став броварський бізнесмен Сергій Шапран, пов’язаний із колишнім прокурором Києва, а нині головою Одеської ОВА Олегом Кіпером.

Зазначається, що діяльність "Юнігран" потрапила у фокус уваги правоохоронців влітку 2022 року, через що активи холдингу заарештували, а навесні 2023 року проти його власника, громадянина РФ Ігоря Наумця, запровадили санкції РНБО.

У коментарі журналістам "Схем" підсанкційний бізнесмен Ігор Наумець підтвердив, що Сергій Шапран обіцяв йому вирішити його "проблеми з бізнесом" в обмін на частку 50%, але зрештою, начебто, "рейдернув" увесь бізнес. Сам Шапран заявив журналістам, що всі укладені угоди "є законними".

Влітку 2022 року ДБР у супроводі СБУ та процесуального керівництва Офісу генпрокурора порушило кримінальну справу щодо холдингу "Юнігран" за низкою статей — від "фінансування тероризму" та "створення терористичної групи" до "ухилення від сплати податків".

За версією слідства, компанія, якою "керував впливовий російський бізнесмен", займалася "незаконним видобутком з українських надр у промислових масштабах", а "свої мільйонні прибутки спрямовувала на фінансування повномасштабної агресії РФ і на матеріальне забезпечення окупаційних адміністрацій у Криму та на сході України".

Вже навесні 2023-го було запроваджено санкції РНБО проти засновника "Юніграну" Ігоря Наумця, його радниці та громадянки Британії Олени Калпи, на яку намагалися перезаписати активи Наумця після порушення кримінальної справи, а також проти низки кіпрських фірм, які володіють українськими компаніями холдингу.

У розслідуванні журналістів також йдеться, що Наумець отримав громадянство РФ у 2001 році, а 2014-го, після досягнення 45-річчя, оновив паспорт. При цьому сам бізнесмен стверджує, що російського паспорта в нього немає, але справжність документа підтверджують дані з державного порталу РФ "Госуслуги", а також виписки щодо власності в іноземних компаніях, де значиться його російське громадянство.

Наумець раніше проживав і в Росії, і в Україні, де вів бізнес із видобутку копалин і продажу будматеріалів протягом десятиліть. "Юнігран" продавав українські копалини російським приватним підприємствам і державним структурам, зокрема, 2015-го — Федеральному агентству спецбудівництва, яке тоді підпорядковувалося Міноборони РФ, у 2017−2018 роках — Будівельному об'єднанню управління справами президента РФ.

Як з’ясували журналісти, холдинг вивозив видобуті в Україні копалини в Росію аж до початку повномасштабної війни. Частину фірм Наумця в Росії вже ліквідовано, але зараз там продовжують працювати чотири компанії, пов’язані з його сім'єю або наближеними до нього людьми. Три фірми займаються торгівлею будматеріалами, перевезенням вантажів і управлінням нерухомістю, четверта — це приватна клініка в Московській області, якою керує дочка Наумця. Усі фірми платять податки в бюджет РФ: загалом за 2022 рік і частково 2023-й заплатили 15 млн рублів (понад 100 тисяч доларів).

Як бізнес Наумця перейшов під контроль Шапрана і до чого тут Кіпер

"Схеми" також з’ясували, що арешти та санкції не спрацювали, адже в підсумку активи бізнесмена з паспортом РФ на 1 мільярд гривень отримала не держава, а новий приватний власник. У кримінальній справі, в межах якої прокурори наголошували на можливій подальшій конфіскації активів, за рішенням судді Печерського суду Сергія Вовка було знято арешт із майна, а Офіс генпрокурора відмовився від своєї ж апеляції на це рішення.

В Офісі генпрокурора на прохання журналістів пояснити такі дії – поки що не відповіли.

На початку 2024 року, через місяць після зняття арешту, частина майна: земельні ділянки, комплекс будівель, спецтехніка, вагони – за заниженою вартістю через ланцюжок фірм перейшла у власність структур ексдепутата Броварської міської ради Сергія Шапрана (він очолював осередок партії "За майбутнє").

Журналісти з’ясували, що задля виведення активів Шапран та один з менеджерів частини компаній Наумця Володимир Соцков створили три нові фірми "Юні Сервіс", "Юні Люкс" та "Юні Стоун Плент". Ці компанії, своєю чергою, придбали активи "Юніграну" у фірм-посередників "Мартен Локс" та "Енкрос". Крім цього "Схеми" дослідили зв’язки Сергія Шапрана із Олегом Кіпером – нинішнім очільником Одещини, який до весни 2023 року був головним прокурором Києва.

Цей зв’язок простежується через бізнес-партнера Шапрана – ексдепутата Одеської обласної ради Володимира Осіпова, який також фігурує в історії з активами Наумця, і який, згідно з даними застосунку Getcontact, в деяких телефонах підписаний як "кум Кіпера". Його прізвище також прямо згадується у декларації високопосадовця за 2019 рік – Кіпер задекларував, що його дружина позичила матері Осіпова 25 млн гривень.

У коментарі журналістам Олег Кіпер повідомив, що "йому нічого невідомо про діяльність цієї компанії ("Юнігран" – ред.)", а також, що він незнайомий ані з Сергієм Шапраном, ані з Ігорем Наумцем. Водночас він знає Володимира Осіпова, але в "його господарську/бізнес-діяльність ніколи не втручався".

У серпні 2024-го у "Центрі протидії корупції" повідомляли, що з початку повномасштабної війни Україна конфіскувала активів РФ на щонайменше 15 млрд грн, а Фонд держмайна отримав у своє управління 1175 об'єктів. Серед них – майно російських олігархів Олега Дерипаски, Аркадія Ротенберга, Євгена Гінера й Володимира Євтушенкова. Також у цьому переліку майно В’ячеслава Богуслаєва, Євгена Балицького, Володимира Сальдо, Віктора Януковича та ще десятків підсанкційних осіб.

Джерело