Перейменування вулиць в Одесі. Суспільне Одеса
На території Одеської області залишається понад 200 топонімів, які потребують перейменування відповідно до закону про декомунізацію. Зокрема, в Одесі десять вулиць найближчим часом мають отримати нові назви.
Про це у коментарі Суспільне Одеса розповів співзасновник громадської організації "Деколонізація. Україна" Вадим Поздняков.
"Ми розіслали звернення у кожну громаду"
За словами чоловіка, громадська організація розіслала звернення до усіх громад області. Вони мають уточнити інформацію щодо наявності або відсутності топонімів, які підлягають перейменуванню.
"Ми розіслали звернення у кожну з громад. Не всі на поточний момент нам відповіли. Хоча є вже цікаві відповіді. Виявляється, якимось чином було пропущено і не перейменовано вулиці в Любашівській громаді. Наприклад, у селищі Любашівка досі є вулиці Пушкіна, Єсеніна, Комарова", — прокоментував Поздняков.
Наразі на території Одеської області 227 об'єктів топонімії мають змінити російськомовні назви. Це кількість, яка залишилась з бази не перейменованих вулиць 2022 року, яку склала громадська організація, додав чоловік.
"Ми виключили звідти усі перейменовані обласними адміністраціями та громадами вулиці. Цілком ймовірно, що певних вулиць там вже може й не бути. Тому я не можу на 100% стверджувати, що їх зараз 227. Скоріше, їх трошки менше. Але загалом те, що вулиць більше сотні, це факт".
Зокрема, в Одесі залишається понад десять вулиць, які потребують перейменування, підкреслив громадський діяч. Серед них вулиці Блока, Купріна, Левітана, провулок Лобачевського. Дискусійним залишається питання щодо Воронцовського провулка.
"Наскільки мені відомо, згідно поточної позиції Інституту національної пам'яті, топоніми, названі на честь Воронцова, мали би підпадати під дію закону. Ми зараз чекаємо відповіді від Одеської міської ради. І будемо вже далі рухатися", — зауважив чоловік.
"Спочатку зробимо там, де це можливо зробити без особливих зусиль і опору"
Громадська організація "Деколонізація. Україна" звернулася до Інституту національної пам'яті щодо окремих вулиць у громадах, які, на їхню думку, підпадають під дію закону. Зокрема, це вулиці Пушкіна в Любашівці та Космонавта Комарова у Вигоді.
"Щодо тих вулиць, які підпадають під дію закону, ми вже звернулись до Інституту національної пам'яті, аби ті надали роз'яснення, що їх треба перейменувати. Не всі громади нам надали відповіді на наше звернення, лише менше половини. Але поки це все в процесі. У будь-якому разі ми зараз працюємо", — сказав Вадим Поздняков.
Волонтери планують до початку літа запустити процес перейменування вулиць в усіх громадах, які йдуть на контакт, і розуміють необхідність таких змін, підкреслив співзасновник громадської організації "Деколонізація. Україна".
"Ми хочемо до початку літа запустити процес в усіх громадах, де тільки це можливо: де йдуть на контакт, розуміють, що ці вулиці треба перейменувати. Спочатку зробимо там, де це можливо зробити без особливих зусиль і опору. Далі вже будемо рухатися у громади, де є опір", — резюмував громадський діяч.
Що відомо про перейменування вулиць в Одесі та області
26 липня голова Одеської ОВА Олег Кіпер підписав розпорядження про перейменування 432 вулиць, скверів та провулків в регіоні. Серед них 85 — в самій Одесі. До списку потрапили вулиці в центрі міста — Пушкінська, Буніна, Жуковського, Дворянська, бульвар Жванецького, Думська площа, а також інші, названі на честь людей, які народилися в Одесі та прославляли його — Паустовського, Катаєва, Ільфа та Петрова. Також в ОВА рекомендували прибрати пам’ятник Пушкіну на Приморському бульварі.
Міський голова Одеси Геннадій Труханов емоційно відреагував на таке рішення та заявив, що це "обнуляє" місто. Також він сказав, що міськрада планує "вжити всіх передбачених законом заходів", щоб скасувати це перейменування, але після цього ніяких дій не було.
Разом з перейменування вулиць голова ОВА підписав розпорядження про демонтаж пам'ятників, які містять символіку російської імперської політики. У списку 19 одеських пам’ятників, серед яких згаданий вище пам’ятник Пушкіну біля міськради, пам’ятник Бабелю, Висоцькому, Маринеско, Посмітному, макети ордена Леніна на площі 10 квітня. Також мають перенести братську могилу червоногвардійців з Куликового поля.