“Після смерті органи вам не потрібні”: у Львові до двох людей на тиждень підписують згоду на посмертне донорство

Олена Дивак. Суспільне Львів/Єлісавета Сілаєва

У 2023 році згоду підписала і Наталія Чемодурова. Вже згодом жінка зробила татуювання в Німеччині, що свідчить про згоду на посмертне донорство.

"У Німеччині є документ такий як картка донора, а в нас, на жаль, поки що немає. У нас у водійських правах в останній час почали писати, якщо ти даєш дозвіл на посмертне донорство, то вони вже вписуються в правах внизу. Раніше того не було. Якщо ти маєш можливість комусь допомогти після своєї смерті, то це треба робити. Це можливість дати людині життя і, можливо, не одній", — каже Наталія Чемодурова.

Наталія Чемодурова. Суспільне Львів

У Центрі трансплантології Першого медоб’єднання Львова в середньому двоє людей на тиждень підписують згоду, розповідає керівниця центру трансплант-координації Ірина Ілясевич. Є два варіанти як стати донором: заздалегідь підписана угода або згода родичів пацієнта, в якого констатували смерть мозку.

"Це така процедура, яка триває декілька годин. Залежно від ураження головного мозку, зазвичай це від 6 годин, триває процедура, де збираються лікарі різних спеціальностей: невропатологи, нейрохірурги, анестезіологи і канцелярно оглядають пацієнта з ураженням головного мозку. Після цього проводиться ще декілька додаткових тестів. І на основі цих тестів лікарі можуть сказати, чи в людини є смерть головного мозку, і якщо є покази, то розглядається питання донорства, тобто подальшої розмови з родичами для отримання чи неотримання згоди. А якщо є наявні абсолютні протипокази, відповідно в тих випадках припиняються активні заходи", — пояснює Ірина Ілясевич.

Заява про згоду на посмертне донорство. Суспільне Львів

Щоб оформити згоду на посмертне донорство, потрібно мати при собі паспорт та ідентифікаційний код.

"Потрібно прийти до нас, в Центр трансплантації, ми працюємо кожного дня, взяти з собою документи, і трансплант-координатор візьме згоду і внесе в Єдину державну інформаційну систему пересадки органів і тканин. Після того ви будете зареєстровані як людина, яка надала прижиттєву згоду на донорство. Пацієнтів є вкрай багато. Після смерті органи не потрібні, а маленькій дитині чи дорослому вони можуть врятувати життя і подарувати шанс побути з сім'єю і прожити повноцінне щасливе життя", — додає керівниця центру трансплант-координації.

За три місці цього року лише в Першому ТМО вже провели 34 трансплантації. За словами Ірини Ілясевич, найбільша потреба в Україні — це трансплантація нирок. Найрідше пересаджують підшлункову залозу і легені.

Джерело