“Пінопластовий повітряний змій”. Російський дрон-приманка “Пародія”: що це за безпілотник і що робити, якщо знайшли його

Дрон-приманка “Пародія”, який знайшли на дитмайданчику в Харкові, 24 березня 2025 року. Олег Синєгубов/Telegram

Його мета — навантаження на протиповітряну оборону, оскільки він ідентифікується на радіолокаційних системах як повітряна ціль і на нього може бути використана або ж ракета, або ж снаряди малого ППО, зенітної установки.

Загалом, це відволікання на якусь повітряну ціль, оскільки, коли запускають і муляжі, запускають і бойові дрони, які розсіюються серед цих муляжів. Якщо багато муляжів, відповідно, бойові БПЛА з більшою вірогідністю не зіб'ють, оскільки багато цілей. Він йде як повітряна ціль: як "Шахед", як ці ж SuperCamSupercam — ряд російських БПЛА призначений для аерофотознімання місцевості (з метою створення високодетальних цифрових карт, картографія), спостереження, пошук у рятувальних операціях, у військовій сфері ведення розвідки спостереження та скидання засобів ураження. БПЛА Supercam можуть бути оснащені каналами передачі даних із шифруванням та підвищеною завадостійкістю..

Дмитро Чубенко. Суспільне Харків/В’ячеслав Мавричев

Пародія — трохи якісніший аналог "Гербери""Гербера" — російський безпілотний літальний апарат, що використовується у військових діях Росії проти України. Цей дрон є спрощеною та дешевшою версією іранського "Шахеда", відомого в Росії під назвою "Герань-2", він трохи кращі характеристики має.

"Гербера" візуально схожа на "Шахед", але, знову ж, на радіолокаційних системах це просто повітряна ціль, яка рухається з певною швидкістю.

І групами ці БПЛА використовуються, і поодинокі БПЛА, тобто системності в цих діях немає.

Проліт російського БпЛА типу “Гербера”. Суспільне Чернігів

Як давно росіяни використовують дрони-приманки на Харківщині

Не дуже часто вони падають у місті.Багато з них ми будемо ще роками виявляти, я думаю, в якійсь лісопарковій зоні, оскільки вони там падають і лежать роками.

(Росіяни почали використовувати "Пародію" — ред.) десь навесні 2024 року, тобто після того, як почали активно використовувати "Шахеди". Їх багато було, тому росіяни перейшли на виготовлення таких муляжів.

Запускають здебільшого з Білгородської області, але в принципі із сусідніх до Харківської області, і навіть з Криму.

Чи небезпечний для людини дрон-приманка "Пародія"

Після їхнього влучання в землю майже завжди немає наслідків: травмованих чи пошкоджень будівель. І, відповідно, це не є воєнним злочином, тому що це вони не мають вибухівки всередині — це пінопластовий повітряний змій.

У людини (від прямого удару — ред.) будуть травми, очевидно, але це дуже малоймовірно. Здебільшого вони падають у стіну будинку, на дорогу, застрягають на дереві.

Ілюстративне фото. Російський дрон-приманка. ДСНС України

— Випадків таких, що хтось був уражений або травму дістав від такого безпілотника немає? — Так.

Що робити, якщо ви знайшли на вулиці дрон

Якщо ви бачите на вулиці БпЛА — не важливо, це з гуртка моделювання, який поряд, чи це бойовий БпЛА, чи ви навіть знаєте, що це муляж — все одно не треба підходити і чіпати.

Треба дзвонити на номери 101, 102 — до ДСНС, до поліції, треба інформувати про те, що ви бачите і щоб фахівці оглянули, тому що тенденції змінюються не те що щороку, а щомісяця.

Ілюстративне фото. Вибухотехніки вантажать частини дрона-приманки, який знайшли на дереві. ДСНС України

Зараз не споряджають муляжі, а потім можуть споряджати ручними гранатами, які там будуть вибухати, коли ти відчиняєш кришку, або будуть бойові частини. Тому, якщо ви бачите щось, що відповідає обстановці, треба повідомляти поліції та ДСНС. Навіть якщо схожий (на БпЛА чи вибуховий пристрій — ред.), але ви не впевнені, все одно повідомляйте.

Читати ще

ФАБ-500 з УМПК: що відомо про авіабомбу, якою РФ б’є по цивільному населенню

Джерело