Під КМДА провели акцію “Чистий четвер” через земельну корупцію: які вимоги учасників

Під КМДА провели акцію “Чистий четвер”, 17 квітня 2025 рік. Суспільне Новини/Іван Антипенко

У четвер, 17 квітня 2025 року, під стінами Київської міської державної адміністрації (КМДА) містяни зібралися на акцію через земельну корупцію у столиці. Ініціювали пікет громадські діячі обʼєднання "Марш за Київ", куди входить понад 40 ініціатив й організацій Києва.

Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного.

Під КМДА провели акцію “Чистий четвер”, 17 квітня 2025 рік. Суспільне Новини/Іван Антипенко

Співорганізаторка акції Уляна Джурляк розповіла Суспільному, що пікетувальники прийшли до столичної адміністрації вимагати звільнення та позбавлення мандатів усіх фігурантів справи щодо земельної корупції у Києві. Окрім цього, учасники акції ініціюють створення громадських та наглядових рад для контролю за діяльністю комунальних підприємств та чиновників.

Під КМДА провели акцію “Чистий четвер”, 17 квітня 2025 рік. Суспільне Новини/Іван Антипенко

Уляна Джуляк також розповіла, що раніше громадські ініціативи вже надсилали свої вимоги у письмовій формі до столичних посадовців, зокрема, персонально до міського голови Віталій Кличка та депутатів Київради. А нині прийшли нагадати, що чекають виконання вимог.

"Раніше ми надсилали заяву, яку підписало понад 20 громадських організацій і більше тисячі киян, зокрема, військові, ветерани, експерти у своїй сфері. Усі свої вимоги ми адресували уже і Київській міській держадміністрації й Київській міській раді. Тому тут ми для того, щоб підсилити ці вимоги, бо можливо листи на пошту не читають, соцмережі не читають", — сказала Уляна Джуляк.

Під КМДА провели акцію “Чистий четвер”, 17 квітня 2025 рік. Суспільне Новини/Іван Антипенко

Вона також розповіла, що у заяві громадських активістів до столичних посадовців йдеться, що Віталій Кличко анонсував вибіркове звільнення окремих посадовців, але досі ніяк не відреагував на участь інших. Тож нині вимагають звільнення 17 посадовців, які фігурують у справі про земельну корупцію, усі ці прізвища перерахували у своїй заяві.

"Сьогодні ми прийшли за відповідальністю для 17 прізвищ, які фігурують у справі про земельну корупцію. Але, як показало розслідування, наприклад "Чесно", які озвучили перелік ще з 30 депутатів, які були помічені на співпраці щодо реалізації "туалетних схем", то наступні рази ми прийдемо і про відповідальність для цих людей", — заявила співорганізаторка акції.

Під КМДА провели акцію “Чистий четвер”, 17 квітня 2025 рік. Суспільне Новини/Іван Антипенко

Раніше журналісти Bihus.Info, які отримали записи розмов депутатів Київради, чиновників КМДА та інших фігурантів справи про земельну корупцію, розповіли про особливості "туалетної схеми" привласнення землі в Києві.

Що відомо про справу про земельну корупцію у Києві

6 лютого НАБУ та САП провели операцію "Чисте місто" для викриття причетних столичних посадовців до корупції в земельній та бюджетній сферах міста. За даними слідства, учасники схеми знаходили перспективні земельні ділянки та реєстрували на підконтрольних осіб право власності на споруди, яких там ніколи не існувало. Надалі до міськради подавали заяви про надання права власності для обслуговування цих споруд, що давало змогу уникати торгів.

Серед підозрюваних: ексдепутат Київради Денис Комарницький, заступник голови КМДА Петро Оленич, голова комісії з земельних питань Михайло Терентьєв, член комісії Олена Марченко та інші учасники.

Загалом десятеро людей отримали підозру у справі про земельну корупцію. Семеро із них затримані. Ймовірного керівника злочинної організації Дениса Комарницького наразі розшукували. Згодом в НАБУ повідомили, що його оголосять в міжнародний розшук.

7 лютого Вищий антикорупційний суд обрав запобіжні заходи підозрюваним у земельній корупції столичним посадовцям.

Зокрема, заступника голови Київської міської держадміністрації Петра Оленича суд відправив під варту на два місяці — до 6 квітня, із можливістю внесення 15 мільйонів гривень застави. Згодом він вийшов із СІЗО під заставу. Його звільнили з КМДА на початку березня.

10 лютого НАБУ і САП у межах операції "Чисте місто" провели низку обшуків. Правоохоронці побували у пов'язаних з організатором злочинної схеми громадян. Під час обшуків правоохоронці, зокрема, знайшли в банківських скриньках понад 6,4 млн доларів США, 630 тис. євро та 800 тис. гривень.

Нещодавно Bihus.Info отримали розсекречені прослуховування фігурантів цієї справи. Йдеться про депутатів Київради, співробітників КМДА і ексдепутата Київради Дениса Комарницького. Журналісти опублікували деталі про їхні зв'язки. Також встановили інших представників столичної влади, які входили до "команди Комарницького".

Джерело