Окупована спадщина: у Запоріжжі відкрилася експозиція зі старовинними поштовими листівками захопленого Бердянська

Виставка поштових листівок “Окупована спадщина. Бердянськ”, Запорізький обласний художній музей. Суспільне Запоріжжя

Сьогодні, 18 квітня, у Міжнародний день пам'яток і визначних місць, у Запорізькому обласному художньому музеї відкрилася виставка старовинних поштових листівок "Окупована спадщина. Бердянськ".

На відкритті експозиції були кореспонденти Суспільного.

У Міжнародний день пам'яток і визначних місць у Запорізькому обласному художньому музеї презентували нову експозицію — "Окупована спадщина. Бердянськ". Мета виставки — нагадати про унікальні культурні об'єкти портового міста, котрі перебувають під контролем армії РФ:

"Бердянськ — це наша Азовська перлина. Аналітики приводять цифри, що у Запорізькій області 37% культурної спадщини знаходяться в руках окупанта. Це буде дуже велика робота, що все повернути, можливо, це буде не одне покоління. Але надія є і ми не будемо її втрачати", — зазначила старша наукова співробітниця художнього музею Ольга Дворна.

Ольга Дворна, старша наукова співробітниця Запорізького обласного художнього музею, та запорізький історик Валерій Стойчев. Суспільне Запоріжжя

Виставка поштових листівок “Окупована спадщина. Бердянськ” у Запорізькому обласному художньому музеї. Суспільне Запоріжжя

На виставці представлені близько 80 поштових листівок, датованих від 1896 року, фотографії жителів Бердянська та унікальний план портового міста 1862 року. Усі експонати зібрані з фондів Василівського історико-архітектурного музею-заповідника "Садиба Попова", місцевого УТОПІКУкраїнське товариство охорони пам'яток історії та культури та також приватних колекцій:

"Про кожну листівку можна розповідати дуже і дуже багато. Є серія дуже цікава, ми бачимо 146 листівок Бердянська. Тривалий час дослідники вважали, що не може бути 146 поштових листівок про Бердянськ. Виявилось ні, це серія типографії Харченка з Севастополя, який видавав серію про міста Таврійської губернії, зокрема і про Бердянськ. Це листівки кінця ХІХ століття", — розповів запорізький історик Валерій Стойчев.

Валерій Стойчев, директор Василівського історико-архітектурного музею-заповідника “Садиба Попова”, демонструє одну з найстаріших поштових листівок Бердянська. Суспільне Запоріжжя

Краєвиди старого Бердянська на поштових листівках кінця ХІХ — початку ХХ століть. Суспільне Запоріжжя

Ця виставка є продовженням культурно-мистецького проєкту, у рамках якого вже демонстрували спадщину Нової Каховки та Василівки. Нині у планах, за словами Валерія Стойчева, створити експозиції про тимчасово окуповані Мелітополь, Токмак, Пологи, Василівку, а також прифронтові Оріхів, Гуляйполе й Запоріжжя:

"Дуже важко це пережити, а найголовніше дожити до визволення наших рідних міст. У контексті того, що ми бачили, у цей визначний день тяжіє над цим всім фраза "Хочу додому". Попри те, що дім ось поряд, 50 чи 100 кілометрів, багато з людей, котрі виїжджають з окупації, долають тисячі кілометрів, аби побачити нас, вільне місто", — додав Валерій Стойчев.

Види на порт у Бердянську. Поштові листівки кінця ХІХ — початку ХХ століття. Суспільне Запоріжжя

Поштові листівки з краєвидами старого Бердянська. Суспільне Запоріжжя

Під час зустрічі були як історики й художники, так і представники Бердянської громади. Серед них була й колишня директорка Бердянського художнього музею імені Ісаака Бродського Марина Бучакчийська:

"Прийшов 2022 рік. До цих подій ні ми, ні влада не були готові. Ми чотири місяці на роботу, ми закрили чорною плівкою вікна, ми демонтували всі експозиції, залиши тільки рами на стінах. І коли всіх стали масово хапати на вулицях, ми прийняли рішення зачинити музей. Через три-чотири тижні ми побачили відкриття музею від окупантів, тоді я прийняла рішення виїхати", — поділилася спогадами Марина Бучакчийська.

Марина Бучакчийська, колишня директорка Бердянського художнього музею імені Ісаака Бродського. Суспільне Запоріжжя

Корабель у Бердянському порту на поштовій листівці. Суспільне Запоріжжя

Виставка "Окупована спадщина. Бердянськ" триватиме тиждень. Відвідати її можна з середи по неділю з 10:00 до 16:30. Вхід платний — 40 гривень: за цим квитком можна відвідати усі експозиції Запорізького обласного художнього музею".

Джерело