На Одещині зафіксували перші випадки укусів кліщів: як захиститися

Кліщ на рослині. pexels.com

Від початку 2025 року в Одеській області зареєстрували десять звернень через укуси кліщів, але випадків зараження не було.

Такі дані станом на 28 березня опублікували в Одеському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.

Статистика хвороб, що передаються через укуси кліщів: Лайм-бореліоз, енцефаліт

Іксодові кліщіІксодові кліщі (Ixodidae) — це родина паразитичних кліщів, які є переносниками небезпечних інфекцій, зокрема кліщового енцефаліту, бореліозу (хвороби Лайма), бабезіозу та інших захворювань. Вони мають тверду хітинову оболонку, здатні довго залишатися на тілі жертви та живляться кров’ю людей і тварин. є потенційними переносниками кліщового вірусного енцефаліту, хвороби Лайма та інших небезпечних хвороб. В Одеській області захворюваність населення на хворобу ЛаймаХвороба Лайма (бореліоз) — це інфекційне захворювання, яке передається через укуси заражених іксодових кліщів. Викликається бактеріями роду Borrelia та може вражати шкіру, нервову систему, суглоби та серце. реєструється в межах 40-60 випадків щорічно, зазначили у центрі.

"Всі випадки повʼязані з перебуванням населення у лісопаркових зонах, на схилах уздовж берега моря, тощо. У 2024 році за медичною допомогою звернулися 1124 особи, з яких у 63 випадках було підтверджено інфікування", — йдеться у повідомленні.

За даними World Health Organization (WHO), щороку на інфекції, які передаються кліщами, хворіє від 5 до 12 тисяч європейців, розповіли у центрі. Там додали, що в Україні поширені хвороба Лайма та кліщовий енцефаліт, які найчастіше реєструються в теплий сезон.

Як захиститися від кліщів: ефективні методи профілактики

  • Подбайте про відповідне вбрання. Обирайте закрите взуття й одяг: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, бажано вдягнути штани й заправити їх у шкарпетки;
  • Покривайте голову головним убором кепкою, панамкою, косинкою — і закрийте шию;
  • Використовуйте репеленти. Перед виходом у ліс для захисту скористайтеся репелентом — спеціальним засобом, найчастіше у вигляді аерозолю, що відлякує кліщів;
  • Тримайтеся безпечного маршруту. На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте в траву обабіч: саме там кліщів найбільше;
  • Очищуйте місце для привалів. Звільніть місце для привалів від хмизу, гілок, сухої трави в радіусі 20-25 м;
  • Будьте уважні. Памʼятайте, що вакцина від хвороби Лайма не існує, тому ваша обережність — ключовий захист від укусу кліща.
  • Що робити, якщо виявили кліща на тілі: безпечне видалення

    В Одеському обласному центрі контролю та профілактики хвороб дають такі поради:

    • не тиснути;
    • не виривати;
    • не заливати олією або спиртом;
    • потрібно звернутися у травмпункт, де вам допоможуть видалити кліща з тіла і проконсультують щодо подальших дій;
    • якщо поблизу немає медичного закладу, потрібно акуратно викрутити обертальними рухами, обхопивши його марлею, або за допомогою пінцета. Потім — продезінфікувати місце укусу (будь-яким спиртовим розчином);
    • також можна здати кров на антитіла і за потреби пройти імунотерапію.

    Фахівці центру під час активності кліщів досліджують парки, збираючи кліщів для оцінки їхньої чисельності на квадратний метр.

    Джерело