Як спецслужби РФ вербують дітей на Харківщині: методи, динаміка і наслідки

Дмитро Чубенко. Суспільне Харків/В’ячеслав Мавричев

З його слів, спецслужби РФ також мають на меті отримати світлини та відео, щоб зрозуміти, в якому районі чи кварталі перебувають військові та на яких автомобілях вони пересуваються.

Як російські спецслужби вербують дітей

Російські спецслужби використовують різні методи для залучення підлітків до диверсійної діяльності, розповідає Чубенко.

Подекуди вони не приховують, що є спецслужбовцями РФ. Не приховують, що працюють на Росію. Подекуди вони себе ідентифікують як громадський опір. Видають себе за українців чи таких самих підлітків, які знайшли фінансування і готові платити за виконання завдань.

Діти з Берестинського району влаштували диверсію на залізниці, спалили сільраду та військове авто, повідомили в СБУ. Мова йде про трьох хлопців та дівчину віком 14-16 років. Правоохоронці вважають, що підлітків завербували працівники ФСБ через Telegram. СБУ

За словами речника Харківської обласної прокуратури Дмитра Чубенка, вербувальники часто діють через Telegram-групи про пошук роботи та профільні сайти з вакансіями. Вони можуть:

  • видавати себе за "активістів", які "борються з несправедливістю";
  • запевняти, що "влада не дбає про вас, а ми вам допоможемо";
  • пропонувати гроші за виконання завдань – від кількох сотень до кількох тисяч доларів;
  • маніпулювати емоціями підлітків, використовуючи їхню недовіру до держави.

Дітей використовують через те, що вони краще піддаються впливу та їм легше нав'язати певні наративи. Наприклад, питають: "Вам не подобається ТЦК?" Діти в коментарях читали, чули від батьків, друзів, братів та сестер про проблеми з ТЦК, і вони відповідають: "Так, не подобається". Тоді їх можуть переконати підпалювати автомобілі військових ТЦК.

Які злочини скоюють завербовані діти на Харківщині

Зі слів Дмитра Чубенка, спочатку вербувальники пропонують загальні види робіт, як-от рознесення листівок чи фотографування будівель. Також вони шукають людей, які можуть багато пересуватися містом і виконувати певні завдання.

"Коли люди пишуть і питають, що саме треба робити, їм відповідають: "Треба там і там зробити фото, ось таких і таких-то будівель. А там треба посидіти, простежити, чи хтось виїжджає, коли, скільки людей, які авто". Тобто вже йде конкретика. Хтось, розуміючи, що це пов'язано з діяльністю РФ, відмовляється. Хтось погоджується. Хтось не розуміє до кінця мотивів", — розповів Чубенко.

Діти з Берестинського району влаштували диверсію на залізниці, спалили сільраду та військове авто, повідомили в СБУ. Мова йде про трьох хлопців та дівчину віком 14-16 років. Правоохоронці вважають, що підлітків завербували працівники ФСБ через Telegram. СБУ

Серед найбільш поширених випадків, які фігурують у кримінальних провадженнях:

  • підпали адмінбудівель та автівок військових за вказівками російських кураторів;
  • спроби підриву інфраструктурних об'єктів, як-от залізниць;
  • фотографування та передача інформації про військові об'єкти;
  • виготовлення саморобних вибухових пристроїв.

"Не всі завдання були виконані, оскільки співробітники поліції та СБУ оперативно знаходять таких злочинців. У деяких випадках — на стадії підготовки. Затримують їх і, відповідно, плани щодо диверсій не реалізуються", – зазначив Дмитро Чубенко.

Чому спецслужби РФ обирають для диверсій дітей

За словами Дмитра Чубенка, Росія обирає неповнолітніх через кілька причин. Найчастіше це — гроші.

"Дітям дуже складно заробляти гроші, оскільки вони не мають відповідної спеціальності, освіти, життєвого досвіду, професії", — пояснив речник Харківської обласної прокуратури.

Працівник СБУ. Служба безпеки України

Вербувальники пропонують дітям від декількох сотень до декількох тисяч доларів. Зі слів Дмитра Чубенка, сума залежить від складності завдання — чи це підпал обладнання на залізниці, чи це виготовлення вибухівки.

Гроші потрібні підліткам, наприклад, щоб купляти айфони, ходити в заклади — вони не хочуть бути гіршими за своїх друзів.

Більшість завербованих дітей походять із родин середнього достатку, каже Дмитро Чубенко.

"Звичайні сім'ї. Не було дітей мільйонерів чи мільярдерів. Це — родини з власними автомобілями, квартирами та нормальними умовами. Не можемо узагальнити, що дитина з певним соціальним та психологічним характером скоювала або готувала диверсію. Сім'ї — різні. І такі, де батьки розлучені, і де нерозлучені. З батьком чи з матір'ю живуть діти або у повній родині. Виділити категорію неможливо", — сказав Чубенко.

Яка відповідальність за диверсії

За словами речника Харківської облпрокуратури, динаміка вербувань в регіоні почала активно розвиватися у 2024 році. Її пік припадав на весну, літо та осінь. Він також припустив, що цю діяльність російські спецслужби почали запроваджувати ще у 2023 році.

Зараз, в принципі, факти нові виявляються. Тенденція — не на збільшення. Плюс-мінус один-два випадки на тиждень.

На 28 березня 2025 року, за даними Харківської облпрокуратури, з 29 неповнолітніх у справах про диверсії:

  • семеро мають статус обвинувачених;
  • десятеро проходять як фігуранти у кримінальних провадженнях;
  • 12 оголосили підозри.

Йдеться про 19 хлопців та десятьох дівчат. Серед них — один 12-річний, четверо 13-річних, шестеро 14-річних, восьмеро 15-річних, а також по п'ять 16-річних та 17-річних.

Це стосується здебільшого Харкова, оскільки росіян цікавить саме інформація та дії на території міста, оскільки вони є найбільш резонансними, кричущими. Невеликі населені пункти менше цікавлять РФ, оскільки там поширюються не настільки панічні настрої.

За словами Дмитра Чубенка, ці справи мають різні кваліфікації — від державної зрадиСтаття 111 Кримінального кодексу України та диверсіїСтаття 113 Кримінального кодексу України до умисного вбивстваСтаття 115 Кримінального кодексу України та пошкодження майнаСтаття 194 Кримінального кодексу України. Згідно з Кримінальним кодексом, відповідальність за вчинене неповнолітні отримують залежно від свого віку. Підлітки можуть отримати реальні терміни від декількох до 10-15 років позбавлення волі у спеціальних закладах.

Дмитро Чубенко, речник Харківської обласної прокуратури. Суспільне Харків/Олександр Ставицький

Як запобігти терактам за участі дітей

В Ювенальній поліції України пояснили алгоритм дій для батьків, аби запобігти вербуванню підлітків російськими спецслужбами:

  • поговоріть з дітьми та поясність їм, що "легкі гроші" в соцмережах — смертельна пастка;
  • розкажіть про трагедії, що вже сталися з їхніми однолітками;
  • повідомляйте про спробу вербування через офіційний чатбот СБУ "Спали ФСБешника", телефонуйте за номером 52-22-95 або на "гарячу" лінію 102.

Випадки за участі завербованих спецслужбами РФ підлітків

За два місяці в Україні сталися щонайменше два трагічні випадки, коли вербувальники обіцяли підліткам "легкі гроші" за завдання. Один з них стався на Харківщині 8 лютого 2025 року. За даними СБУ, під час теракту росіяни вбили завербованого 15-річного школяра, який під виглядом кур'єра приніс вибухівку до військової частини Нацгвардії, внаслідок чого також загинув військовий.

Другий випадок стався 11 березня в Івано-Франківську, коли російські спецслужби підірвали двох підлітків, які переносили в середмісті саморобний вибуховий пристрій. Унаслідок події 17-річний хлопець загинув на місці, а його 15-річний спільник втратив ноги. Його госпіталізували з тяжкими травмами.

Джерело