Діти на гачку російських спецслужб: як розпізнати вербування та протидіяти йому

Служба безпеки України. СБУ

Все частіше з'являються повідомлення від правоохоронців про спроби російських спецслужб завербувати українських підлітків для виконання диверсійних завдань. Для цього росіяни використовують різні соціальні мережі і месенджери. Дітям обіцяють легкі гроші, маніпулюють, а згодом вдаються до погроз, шантажу і змушують виконувати різні вказівки.

Як вберегти дітей від вербування, дізнавалось Суспільне.

Уроки безпеки

Про те, що робити, якщо російські спецслужби намагаються завербувати для підпалів і терактів, та куди потрібно звертатися в таких випадках, дітям розказують у львівських школах.

За словами начальниці управління розвитку освіти департаменту освіти та культури Львівської міської ради Олесі Мандзюк, лекції за матеріалами Служби безпеки України у Львівській області проводять класні керівники, педагоги з виховної роботи, шкільні психологи і шкільні офіцери безпеки.

“Жертвою інформації з різних сайтів, груп можуть стати усі. Але дорослим крім себе треба бути відповідальними і за дітей, адже вони можуть швидше вестись на маніпуляції. Удома варто розповідати про можливі випадки вербування, кібербезпеку, пильнувати, де і з ким діти спілкуються, особливо у соціальних мережах. Посилено про вербування говоримо і у львівських школах. Зокрема, у співпраці з управлінням СБУ розробили інформаційні стенди з QR-кодом, де за покликанням можна перейти і дізнатись більше інформації. Також дітям розказують про безпеку в мережі, показують презентації, акцентуючи на ризиках і відповідальності за злочини – адміністративній, кримінальній”, – каже Олеся Мандзюк.

З її слів, інформування відбувається для всіх школярів: дітям початкових класів лекції проводять шкільні психологи і класні керівники, а старшим – шкільні офіцери поліції, фахівці з кібергігієни, спеціалісти ювенальної превенції, практичні шкільні психологи, соціальні педагоги, класні керівники.

“У теперішній час кібергігієна дуже важлива. Ми всі бачили, що у березні трапилось в Івано-Франківську, про спроби в інших містах. Ми зобов’язані бути пильними і робити усе від нас залежне, аби такі випадки не траплялись”, – додала начальниця управління розвитку освіти Львова.

У зоні ризику насамперед ті діти і підлітки, які шукають додаткового заробітку і хапаються за будь-які оголошення про роботу, мають низьку самооцінку, почуваються самотніми або ізольованими, не відчувають підтримки в сім’ї.

Як додали у пресслужбі Патрульної поліції Львівської області, оскільки у більшості шкіл є закріплений офіцер служби освітньої безпеки, їхня робота спрямована і на виявлення небезпечних моментів. Також на постійній основі вони проводять інформаційні заняття про загрозу вербування неповнолітніх для здійснення диверсій.

Наслідки та відповідальність

У поліції наголошують: відповідальність за виконання злочинних завдань лежить і на батьках, і на дітях. Батьків просять слідкувати за онлайн-активністю дітей в мережі та колом інтернет-знайомств, контролювати дотримання комендантської години, а самим дітям і підліткам радять бути обачними з незнайомцями в Інтернеті, не ділитись з ними особистою інформацією, розповідати дорослим про онлайн-знайомства, уникати відвідування інтернет-ресурсів із сумнівним вмістом, а, отримавши пропозицію скоєння диверсій за гроші – повідомити за номером 102.

Відповідальність за злочини на користь Росії для неповнолітніх може коливатися від пробації (контроль та ресоціалізація без позбавлення волі) до реального строку за ґратами. Також передбачене відшкодування збитків, яке може лягти як на підлітка, так і на батьків.

Як уточнили в Патрульній поліції Львівської області, злочини передбачають кримінальну відповідальність, зокрема, за статтями:

  • ст. 111 (Державна зрада), карається позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним ув'язненням, з конфіскацією майна;
  • ст. 113 (Диверсія, вчинена в умовах воєнного стану), карається позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна;
  • ч. 2 ст. 194 (Умисне знищення або пошкодження майна), карається до десяти років позбавлення волі; та інші.

Проте, згідно з ч. 3 ст. 111 ККУ, громадяни України, які на виконання злочинного завдання іноземної держави не вчинили ніяких дій і добровільно повідомили органам державної влади про свій зв’язок із ними та про отримане завдання, звільняються від кримінальної відповідальності.

Як розпізнати вербування. Поради психолога для дітей і батьків

Дитяча та підліткова психологиня, консультантка в методі арттерапія, кадидатка в дитячо-юнацькі психотерапевти Софія Музика дала кілька рекомендацій для дітей, щоб допомогти їм уникнути вербування та залучення до небезпечних чи незаконних діяльностей:

  • Будьте обережними з незнайомцями. Якщо до вас підходить незнайомий чоловік чи жінка і пропонує щось дивне як от гроші, подарунки чи участь у якихось заходах, завжди пам'ятайте: краще відмовитися. Вони можуть намагатися маніпулювати вами.
  • Не діліться особистою інформацією. Не розповідайте незнайомцям у реальному житті або в Інтернеті, де ви живете, чим займаються ваші батьки, де навчаєтесь або коли залишаєтесь вдома без нагляду. Це може бути використано для маніпуляцій.
  • Підозрілі пропозиції – це червоний прапор. Якщо хтось пропонує вам щось, що здається занадто хорошим, щоб бути правдою, наприклад, участь у “секретних” зустрічах або вигідні, але незрозумілі пропозиції, обов’язково обговоріть це з батьками або іншими дорослими, яким довіряєте.
  • Завжди запитуйте думку дорослих. Якщо вас просять приєднатися до якоїсь групи чи діяльності, не поспішайте вирішувати самостійно. Обговоріть це з батьками, вчителями або іншими дорослими, яким довіряєте.
  • Не бійтеся відмовити. Якщо вас запрошують робити щось, що вам незрозуміло або здається небезпечним, ви завжди маєте право сказати “ні” та вийти з ситуації. Пам’ятайте, що ваші почуття та думки важливі.
  • Вчіться розпізнавати маніпуляції. Є люди, які можуть намагатися маніпулювати вашими емоціями, щоб ви зробили те, що вони хочуть. Якщо хтось змушує вас відчувати себе винними чи обіцяє щось, що виглядає надто привабливо, це може бути маніпуляцією.
  • Довіряйте своїм почуттям. Якщо ви відчуваєте, що щось не так або маєте тривогу, йдіть за своїми інстинктами і звертайтеся за допомогою до дорослих. Ніколи не ігноруйте ці відчуття.
  • Будьте обережними у соціальних мережах. Уважно ставтеся до людей, яких ви зустрічаєте в Інтернеті. Не довіряйте незнайомцям, навіть якщо вони виглядають дружелюбними чи привабливими. Не погоджуйтеся зустрічатися з ними без дозволу батьків і не діліться особистою інформацією.
  • Розумійте, що ви не одні. Якщо потрапили у складну ситуацію або почуваєтеся під тиском, пам’ятайте, що є люди, які готові допомогти. Ви завжди можете звернутися до батьків, вчителів, друзів або навіть правоохоронців.
  • Залишайтеся активними у безпечних та позитивних спільнотах. Знайдіть заняття та захоплення, які вам подобаються, такі як спорт, мистецтво або волонтерство, і знайомтеся з друзями, які підтримують позитивні цінності.

Ось кілька рекомендацій для батьків, щоб допомогти захистити своїх дітей від вербування та залучення їх до небезпечних або незаконних діяльностей:

  • Створіть атмосферу довіри в сім'ї. Важливо, щоб дитина відчувала, що може звертатися до вас за допомогою в будь-який час. Слухайте її без осуду та заохочуйте до відкритого спілкування.
  • Розвивайте критичне мислення у дитини. Обговорюйте з дитиною ситуації, коли люди можуть намагатися маніпулювати її емоціями або переконати її зробити те, що може бути неприємним чи небезпечним для неї.
  • Навчайте розпізнавати небезпечні ситуації. Поясніть дитині, як розпізнати підозрілі ситуації та людей, які можуть мати сумнівні наміри. Обговорюйте сценарії, наприклад, як реагувати на дивні запрошення або пропозиції.
  • Підтримуйте емоційний розвиток. Розвивайте у дитини здорову самооцінку та емоційну грамотність. Це допоможе їй бути більш стійкою до маніпуляцій та тиску з боку інших людей.
  • Будьте в курсі оточення дитини. Спостерігайте за тим, з ким спілкується дитина, як вона проводить час, з ким дружить та які у неї інтереси. Проте уникайте надмірної контролюючої поведінки, але будьте уважними до змін у поведінці дитини, таких як ізоляція, зміни в емоційному стані чи поведінці. Якщо є підозри щодо можливого впливу з боку сторонніх людей, поговоріть з дитиною.
  • Навчайте безпеці в Інтернеті. Поясніть, як важливо бути обережним у соціальних мережах і на форумах. Навчіть дитину не ділитися особистою інформацією, не зустрічатися з людьми, яких вона не знає особисто, і повідомляти про підозрілі ситуації.
  • Розвивайте соціальні навички і залучайте до здорових груп. Підтримуйте інтереси та захоплення вашої дитини, щоб вона мала можливість займатися чимось корисним і не шукала задоволення в небезпечних або сумнівних групах.
  • Проводьте регулярні бесіди на тему безпеки. Розмовляйте з дитиною про можливі небезпеки і маніпуляції, яких вона може зазнати, особливо якщо це стосується зловживання її наївністю або бажанням належати до певної групи.
  • Звертайтеся за допомогою до спеціалістів. Якщо ви підозрюєте, що ваша дитина може бути під впливом маніпуляцій або потрапляє в небезпечні ситуації, звертайтесь за допомогою до психологів, соціальних працівників чи правоохоронців.
  • Поясніть, що звертатися про допомогу — це ок. Заохочуйте дитину звертатися до вас або до інших надійних дорослих, якщо її щось турбує або вона потрапляє в складну ситуацію. Поясніть, що звернення за допомогою не є ознакою слабкості, а необхідним кроком для збереження безпеки.

Основний акцент варто робити на тому, щоб дитина була обізнана, впевнена у своїх силах і мала підтримку, яка дозволить їй відмовлятися від небезпечних запрошень і уникати маніпуляцій.

Читати ще

“Ми зробимо все, щоб ти не попався”. Як ФСБ вербує, шантажує та ліквідовує українських підлітків

Джерело