Патрульні катери ВМС Україний. ВМС ЗСУ
У Румунії тривають навчання НАТО "Морський щит", у яких беруть участь 2300 військових із 12 країн. Вони відпрацьовують бойові дії на суші, морі та в повітрі. Тим часом у Чорному морі не зафіксовано жодного російського корабля, а ВМС України контролює ситуацію, забезпечуючи безпечне судноплавство.
Про це 3 квітня в етері "Суспільне. Студія" розповів речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук.
Ситуація в морі на сьогодні
Станом на 3 квітня у морях, як в Чорному, так і в Азовському, не спостерігається жодного російського корабля. В Азовському морі росіяни відсутні приблизно півроку, зазначив Дмитро Плетенчук:
"Що стосується Чорного моря, то вчора були на чергуванні підводні човни, сьогодні зранку їх вже немає, тому можна сказати, що в морі відносна тиша — ми зараз про бойові одиниці. А що стосується суден, як і раніше, цивільне судноплавство здійснюється безперешкодно. Треба зазначити, що ми зі свого боку (Україна, — ред.), завжди дотримуємось вимог міжнародного морського права і не перешкоджаємо цивільному судноплавству".
І додав, що судна, як правило, заходять з протоки Босфор і мають прапори інших країн, а не РФ.
Чи діє перемирʼя на морі?
Також речник ВМС припустив, що є певні домовленості щодо перемир'я у морі, проте вони не задокументовані:
"Для нас основна вимога — це відсутність обстрілів портової інфраструктури. Ця вимога по факту дотримується. Чи це повʼязано з перемовинами, чи ні — я не можу сказати. Я можу констатувати факт лише з позиції ВМС, і з цієї позиції я можу зазначити, що обстрілів портової інфраструктури не було".
З публічних вимог щодо перемир'я, пояснив Плетенчук, була така, щоб кораблі РФ залишались у східній частині Чорного моря, де вони залишаються вже тривалий час. І припустив, що це через загрозу знищення російських кораблів українськими військами.
Яка країна могла б стати гарантом безпеки у Чорному морі
Щодо гарантів безпеки у Чорному морі Дмитро Плетенчук зазначив, що зараз не йдеться про фізичний контроль чи присутність будь-якої країни, а моніторинг ситуації відбувався та відбувається суто у військових цілях:
"Зараз його здійснює як Україна, так і інші країни, тому що акваторія Чорного моря належить не тільки нам, а ще РФ, трьом країнам НАТО та Грузії. Вони здійснюють цей контроль в рамках власної акваторії і відкритого моря в цілому. Так, звісно, можна посилити — вивести у відкрите море кораблі, викривати надводну обстановку більш широко. Проте основні фігури на цій дошці й так всім відомі".
У дельті Дунаю та Чорному морі відбуваються навчання НАТО: що відомо
У Румунії відбуваються навчання НАТО "Морський щит", поділився речник ВМС. У них беруть участь 2300 військових з 12 країн. Вони триватимуть до 11 квітня. Військові відпрацьовують дії на суші, морі та у повітрі.
"Це навчання партнерів в рамках НАТО. Ми у свою чергу так само кожного року в Чорному морі і не тільки проводимо навчання. Минулого року ми проводили традиційні навчання серії "Сі Бриз". Воно складалось з двох частин: перша — відбулась біля берегів Шотландії, а друга — так само у Чорному морі", — пояснив Дмитро Плетенчук.
Хоча "Сі Бриз" проходили не у звичному для України форматі та масштабі, проте це демонстрація відносин між іншими країнами і військової спроможності, додав Плетенчук.
Читати ще
“Сі Бриз-2024”: українські морпіхи приступили до активної фази навчань
Розмінування Чорного моря
Щодо розмінування Чорного моря, речник запевнив, що ситуація залишається контрольованою:
"Якщо брати роботу українського "зернового коридору" то, ми забезпечуємо його безпечну роботу — це те, що ми робимо щодня. Звісно це доволі ургентніТакий, що потребує негайних дій чи відповіді. заходи. Все, що впливає на безпосередню безпеку цивільних суден. Але треба проводити повноцінну операцію розмінування. Це буде можливо лише за відповідного рівня безпеки".