Столяр В’ячеслав Нікітченко, який виготовляє дерев’яні скрині. Суспільне Харків/Валерія Ємець
Столяр В’ячеслав Нікітченко, який виготовляє дерев’яні скрині. Суспільне Харків/Валерія Ємець
Процес виготовлення дерев'яної скрині займає близько двох тижнів, каже Нікітченко. Щоб з "нуля" зробити скриню, він з полін вирізає дошки, обробляє, надає їм форму та збиває докупи.
Мене зацікавило, зроблю чи не зроблю. Ми ще не таке робили. На одну скриню у мене йде близько двох тижнів. Це треба заготовити матеріал, привезти його, зібрати все, обробити. Скриня має бути в розмірі, вона має бути із легких порід, наприклад, липа, клен, щоб не перевищувала 18 кілограмів.
"Треба, щоб люди дізналися про нашу спадщину"
Місцева художниця Олена Моїсеєва розписує виготовлені скрині — за основу для малюнків вона взяла наддніпрянський орнамент. Майстриня каже, потрібно осучаснювати традиції та поширювати їх в маси.
"Треба, щоб люди дізналися найбільше про нашу спадщину, про щось таке забуте. Зараз багато сучасних меблів, а те, що колись було в наших бабусь, у наших сім'ях — це наші традиції. Зрозуміло, що воно уже втратило свою актуальність, але треба його якось осучаснити, щоб більше нашого було. Таким способом будемо поширювати в маси наше українське, наше слобожанське. Чому ми не можемо своє взяти й показати людям, що це класно, що ось це — Харківщина, Козіївка, маленьке село, але от такі ми відомі стали", — розповіла художниця.
Художниця Олена Моїсеєва розписує дерев’яну скриню. Суспільне Харків/Валерія Ємець
Художниця Олена Моїсеєва розписує дерев’яну скриню. Суспільне Харків/Валерія Ємець
Розписана дерев’яна скриня. Суспільне Харків/Валерія Ємець
На розпис однієї скрині художниця витрачає до п'яти днів. Здебільшого малює рослинні орнаменти.
За основу я можу взяти якусь квітку, скопіювати, але до неї додати своє бачення. Є книжка сучасна 1900-х років з українськими орнаментами, там вони вишиті. Я надихалася ними, а потім уже у своїй творчості намагалася втілити. Я не працюю над розписом цілий день. На скриню у мене йде днів п'ять. Можна сказати, одну сторону за один день я можу намалювати. Для мене найскладніше — повторювати один і той самий мотив з різних боків.
"Це частина нашої самоідентичності, хочеться це зберегти"
Для того, щоб така традиційна річ як скриня стала частиною сучасного життя, учасники проєкту адаптували її та виготовляють у вигляді столика на коліщатках, каже менеджерка Любов Попова. Він менший за розміром ніж традиційна скриня та прилаштований для використання у побуті.
"Зробили у вигляді журнального столика: туди можна скласти подушки, журнали, можна на зарядку покласти ваш планшет — там є технологічні отвори. Ми знаємо, що у нас була така традиційна річ, елемент інтер'єру наших предків. Це частина нашої самоідентичності, хочеться це зберегти. Для того, щоб зберегти, його треба було якось переосмислити", — розповіла Любов Попова.
Менеджерка проєкту “Писана скриня” Любов Попова показує орнамент, який використовують для розпису скрині. Суспільне Харків/Валерія Ємець
Менеджерка проєкту “Писана скриня” Любов Попова показує траферети для розпису скринь. Суспільне Харків/Валерія Ємець
Скриню можна використовувати для зберігання подушок, ковдр та інших речей. Суспільне Харків/Валерія Ємець
За рік учасники проєкту вже виготовили та продали близько 20 скринь — їх купують як українці з інших областей країни, так і ті, хто виїхав за кордон. За словами Любові, для тих людей, хто хоче долучитися до традиційного мистецтва розпису, скриню надсилають нерозписаною і з трафаретом — щоб замовник сам оздобив свій екземпляр.
Замовляли наші українці, які туди (за кордон, — ред.) переїхали, це був такий подарунок на весілля. Прямо як в давнину, в старовину. І дуже тішить, що ми прямо повертаємо ту традицію. Ми вже дуже сильно затягли з тим, щоб пізнати, щоб проявити інтерес до цього, до своєї ідентичності. Це дуже важливо розуміти, хто ми, хоча б, щоб зрозуміти, чому так відбувається з нами.
Читати ще 100-річну хату-мазанку відновлюють у селі Краснокутської громади Харківщини
Читати ще “Можна на підлогу, на диван, на стіни”: майстриня — про унікальні харківські коци