Віктор Дмитрієв. Суспільне Одеса
Головна мета екскурсії — створення інклюзивного туристичного маршруту, доступного для всіх без сторонньої допомоги. Голова ГО "Безбар'єрні" та представник уповноваженого з прав людей з інвалідністю при ОВА Олег Соколов розповів, що розпочали екскурсію з Грецької площі, яка часто залишається недоступною для людей з інвалідністю.
"Приїжджають люди до нас і кажуть: "А ми не були на Грецькій площі". Тому ми починаємо звідси. Дійсно, наше місто є дуже гарним і воно повинно бути доступним", — прокоментував Олег Соколов.
Безбар’єрна екскурсія історичним центром Одеси. Суспільне Одеса
Екскурсовод та краєзнавець Євген Грінкевич зазначив, що центр Одеси має певні переваги завдяки рівному асфальту. За його словами, після першої екскурсії в місті вже відбулися позитивні зміни — встановили пандуси в проблемних місцях.
"У центрі хоча б рівний асфальт. А там же все розламано. Там навіть питання про те, щоб гуляти, не підіймається. Ми пройшли весь маршрут і коли йшли, нам було важко. Десь нам доводилось навіть переносили крісла, тому що не могли проїжджати. А зараз на тому маршруті, першому, можна їздити, там зробили пандуси. Тобто після екскурсії відбувається робота над помилками", — розповів екскурсовод.
Євген Гринкевич. Суспільне Одеса
Під час екскурсії виявили кілька серйозних проблем для пересування на кріслах колісних. Серед них — відсутність решіток на наземних водостоках, що створює небезпеку застрягання коліс, а також пандуси з надто крутим кутом підйому.
"Складність деяких пандусів в тому, що вони не відповідають державним будівельним нормам. Тобто людина, яка користується кріслом колісним з ураженням хребта, не заїде. Дуже великий нахил, який повинен бути не більше 8 градусів, а тут набагато більше", — пояснив Олег Соколов.
Безбар’єрна екскурсія центром Одеси. Суспільне Одеса
Особливу увагу приділили проблемі доступності одеських двориків, які є важливою частиною екскурсійних маршрутів. Євген Грінкевич підкреслив, що саме в цих двориках зберігається автентична атмосфера міста та проживають люди, які є носіями історичної пам'яті:
"Одеса, вона тут. Якщо ми говоримо про дворики, про простір у двориках, який завжди актуальний для всіх — то потрібно обладнати нижню частину воріт, щоб була доступність. Звісно, у самому дворику ремонт чи не ремонт, але хоча б проїхати — це вже інша справа", — зазначив Євген Грінкевич.
Представники міської ради зобов'язалися провести роботу з мешканцями, щоб зробити ці історичні простори доступними для всіх.
Учасники безбар’єрної екскурсії в одному з одеських двориків. Суспільне Одеса
Учасники заходу відзначили також проблеми з громадським транспортом, зокрема недостатню кількість спеціального заниженого транспорту або його відсутність на деяких маршрутах, а також несправність підйомників у підземних переходах. За результатами екскурсії всі виявлені проблемні місця задокументовували та передали до міської ради.