Олена в сироварні. Суспільне Львів/Єлісавета Сілаєва
До повномасштабного вторгнення РФ Олена Трофименко працювала у департаменті фінансів Миколаївської міської ради, а після нього переїхала у місто Трускавець на Львівщині. У 2023 році жінка подала бізнес-план на грант, отримала 250 тисяч гривень на власну справу й відкрила сироварню "Файно".
Більше про це Олена розповіла Суспільному.
Олена Трофименко працювала у департаменті фінансів Миколаївської міськради 20 років. Жінка обіймала керівну посаду з 25 років. Із початком повномасштабного вторгнення РФ чоловік Олени долучився до Збройних сил.
"Мені сказав, що треба їхати до батьків села з дітьми. Бо ми розуміли, що якщо він військовий, це значить, що ми родина військового і нам треба перебиратися подалі від центру Миколаєва, де вже росіяни підходили", — розповідає Олена.
Разом із дітьми жінка виїхала в місто Новий Розділ на Львівщині, а згодом переїхала до Трускавця. Олена каже, що після звільнення з роботи була в депресії.
"Коли я звільнилась з роботи, я була в страшенній депресії, бо я не знала, що буде далі. Людина, яка працювала 20 років в міській раді й постійно мала стабільність — це два рази в місяць зарплата і ти знаєш, яка вона буде. Тут стабільності зовсім немає і чоловік на війні", — розказує жінка.
Олена розповіла, що до повномасштабного вторгнення РФ їй подобалося дивитися відео про сироваріння. Вже в Трускавці вона почала шукати українських сироварів, придбала навчання й почала його проходити.
Сири, які виробляє сироварня Олени. Суспільне Львів/Єлісавета Сілаєва
Згодом Олена подала заявку на грант від програми "Дія.Бізнес":
"Сформувала бізнес-план, посиділа, попридумувала, що я там хочу в тої сироварні, щоб варити просто сир. Перша ідея – це була просто сироварня, просто виробництво, а продаж вже, можливо, по якихось точках або ресторанах".
Жінка пройшла співбесіду у львівському центрі зайнятості й отримала грант розміром 250 тисяч гривень. На ці гроші вона придбала пастеризатор, технологічні столи, холодильник та одну холодильну вітрину для визрівання сиру.
"Орендувати приміщення ми почали в лютому 2024 року, дуже довго ми його шукали. Це була велика проблема в Трускавці — знайти приміщення, яке відповідало нормам. Чоловік із фронту, на Херсонщині він на той час був, мені допоміг знайти приміщення", — розповідає Олена.
Наразі в сироварні "Файно" виробляють близько 50 видів продукції. Це м'які, молоді й напівтверді сири, а також сири з білою пліснявою. Також роблять кисломолочні продукти — йогурт, айран, кефір і десерти.
Сироварня “Файно” у Трускавці. Суспільне Львів/Єлісавета Сілаєва
"Це теж такий привабливий сегмент у нас, тому що люди приходять пити каву. У нас тут, як виявилося, можна було зробити кафе, бо було місце, й ми його зробили. До речі, кава і чай у нас найдешевша в Трускавці — цим ми трохи приваблюємо людей", — каже жінка.
Молоко до сироварні привозять близько 9:00. Заклад зазвичай працює до 18:00, а за одну зміну працівники виготовляють два-три види продукції. Це, за словами Олени, залежить від попиту.
"Я не можу скласти план на тиждень через те, що це Трускавець — місто туристів, і постійно змінюються споживачі. Так, по своїх постійних клієнтах я розумію, хто, коли і як прийде, бо вже нароблені споживачі наші, але по туристах ми ніколи не можемо вгадати, що саме піде", — розповідає вона.
Чоловік Олени має статус зниклого безвісти від 21 жовтня 2024 року.
"Одним із факторів, який дуже вплинув на те, щоб я відкрила цю сироварню, було те, що я розуміла, що він переживає, що буде після війни, чим він буде займатися, чи він зможе далі заробляти на сім'ю. Я хотіла, щоб він просто знав, куди можна прийти. Наприклад, айран я розробила тільки тому, що він любить айран", — каже Олена.
Жінка розповідає, що в майбутньому планує розширити свій бізнес.