Президент США Дональд Трамп в касці, подарованій йому металургами під час передвиборчого мітингу в Латроубі, штат Пенсільванія, 19 жовтня 2024. Getty Images/Win McNamee
Нова редакція угоди України та США про рідкісноземельні копалини жорсткіша за попередню та передбачає 100% власності в американців. Також американська сторона вважає цю угоду суто комерційною і виносить обговорення питань гарантій безпеки за межі цієї домовленості.
Про це повідомляє NV із посиланням на п'ятьох посадовців, які працюють над документом.
20 лютого стало відомо, що адміністрація президента США Дональда Трампа представила Україні "покращений" проєкт угоди щодо видобутку корисних копалин. 21 лютого в Офісі президента повідомили Суспільному, що робота над угодою триває, але наразі у документі залишаються пункти, які викликають певні питання, зокрема, у контексті гарантій безпеки.
За словами співрозмовників NV, нова версія від американських партнерів пропонує закріпити за Америкою 100% власності майбутнього фонду і розподілити внески сторін у фонді у співвідношенні два до одного, де українська сторона вносить дві третини майбутніми надходженнями від видобутку, а американська — третину, яку вже надала у вигляді зброї.
Розмір фонду американська сторона пропонує встановити на рівні 500 млрд доларів. Угода охоплює не лише мінеральні копалини, а й газ і нафту. Майбутні доходи від портів не входять у документ.
Зазначається, що США вважає цю угоду суто комерційною і виносять обговорення питань гарантій безпеки за межі цієї домовленості. Також в межах угоди американська сторона не бере на себе жодних зобовʼязань по інвестиціях.
Своєю чергою Київ пропонує Вашингтону переглянути обʼєм фонду і закріпити необхідність використання грошей фонду виключно для інвестицій в Україні.
Усі співрозмовники видання, дотичні до роботи над документом, вважають новий варіант жорсткішим, ніж попередній, і схиляються до того, що Україна буде змушена підписати угоду найближчим часом, щоб розблокувати співпрацю над мирним врегулюванням.
Раніше The Wall Street Journal з посиланням на поінформовані джерела повідомляло, що угода між Україною та США про доступ до українських корисних копалин може бути підписана вже в суботу, 22 лютого. У коментарі Суспільному співрозмовник в Офісі президента відкинув цю інформацію, й заявив, що підписувати угоду зі США в Україні зараз ні з ким, адже немає американських представників із відповідними повноваженнями. Він додав, що доопрацювання документа триває постійно.